Zemanův policejní stát? Incidentů porušujících základní práva přibývá

Snaživá policie, nebo nařízení?

Zemanův policejní stát? Incidentů porušujících základní práva přibýváNOVÉ 4
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Nařízení stáhnout tibetské vlajky v oknech na dohled šéfa čínských komunistů Si Ťin-pchinga či stíhání odpůrců prezidenta Miloše Zemana po republice. Množí se počty případů, kdy postup policejních složek ohledně dění na Hradě vyvolává kontroverze. Podle kritiků jde policie jednoduše českému státníkovi na ruku a dochází k porušování základních práv.

K poslednímu z incidentů došlo v úterý v souvislosti s bezpečnostními opatřeními okolo návštěvy čínského státníka. Pracovníci firmy sídlící naproti pražskému hotelu Hilton, ve kterém je prezident ubytovaný, v úterý nalepili na okno malou tibetskou vlajku. Uběhla prý jen chvilka a už jim na dveře zaklepali příslušníci ozbrojených složek s tím, že vlajka vadí odstřelovačům ve výhledu. Zatažené či polostažené žaluzie v oknech však údajně problém nebyly.

„Kolega vedle mě vylepil na okno tibetskou vlajku velikosti A2, kterou nakonec umístil doprostřed a nahoru okna a zatáhl žaluzie jen po okraj vlajky. Hned jak to udělal, už ostřelovači na střeše hotelu ladili dalekohledy,“ popisuje na Facebooku Jan Krupička.

„Za půl hodiny přišli policajti jen s páskami kolem ruky (asi nepatřili do státní) a že se to musí sundat. S odůvodněním, že ostřelovači nevidí co, nebo kdo se za tou vlajkou skrývá. Ohledně žaluzie si nestěžovali, zůstává tak zatažena a zatím nikdo nepřišel, aby jsme ji vytáhli. Podle nich si můžeme vyvěsit vlajku českou, popřípadě čínskou,“ doplnil.

Trochu uceleně, pracuju v budově sousedící s hotelem Hilton. Ten Hilton, ve kterém se usídlila čínská delagace. Celý den…

Zveřejnil(a) Honza Krupička dne  29. březen 2016

Podle vyjádření policie však zakryté okno, byť vlajkou, představuje v rámci zajišťování bezpečnostních opatření potenciální riziko. „Jedním z potenciálních rizik je i zakrytí okna za současného pohybu osob za tímto zakrytím. Na vyhodnocení rizikovosti nemá přitom zásadní vliv to, čím konkrétně je okno zakryto,“ stojí v prohlášení policie. V okolí hotelu Hilton prý odstranila vlajky různých států, ale i další předměty z oken v deseti případech.

Sundat vlajku musela i nadace

Stejný osud přitom postihl neziskovou organizaci Nadace Via, která sídlí v ulici Jelení poblíž Pražského hradu. Ta před několika dny vyvěsila z oken budovy také tibetskou vlajku. Správa Pražského hradu, která objekt vlastní, však nadaci vyzvala, aby vlajku stáhla. Zaměstnanci uposlechli.

K představě, že policie jde na ruku prezidentovi Miloši Zemanovi, přispívá v souvislosti s pobytem čínského prezidenta v Praze i to, že ozbrojené složky své úsilí zaměřují v daleko větší míře na protičínské aktivisty, než na agresivní čínské vítače. V úterý například policie nevpustila demonstranty proti čínskému režimu na Hrad, v pondělí zase nezasáhla proti agresivním Číňanům na Evropské třídě.

Podle předsedy ODS Petra Fialy by policie měla své chování vysvětlit. „Vyspělá demokracie by měla právo na nesouhlas respektovat, ne ho potlačovat. Policie by měla své chování jasně vysvětlit. Nelze měřit odpůrcům a příznivcům čínského prezidenta odlišně. Policie má situaci uklidňovat a ne ji svým chováním vyhrocovat,“ komentoval deníku Fiala.

Obdobný názor vyjádřil i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) nebo senátorka Eliška Wagnerová (v roce 2012 zvolená za Stranu zelených). Ta v rozhovoru pro Lidové noviny uvedla, že aktivity policie vedou k pocitu, že „neslouží pořádku a bezpečnosti lidí v tomto státě, ale zájmům prezidenta republiky.“

Kritika jde i od poslance TOP 09 a starosty městské části Praha-Libuš Jiřího Koubka, který postup policie přirovnal k chování represivních složek v totalitních režimech. „Pokojné protesty formou shromáždění, vyvěšování vlajek, karikatur jsou a musí být součástí každé demokratické společnosti. Policie se v uplynulých dnech ukázala opakovaně jako represivní složka totalitní moci, nikoliv jako služba občanů svobodné demokratické společnosti,“ uvedl Koubek.

Policie kritiku odmítá, podle Hradu se chová profesionálně

Policie však jakoukoli kritiku odmítá. Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové musí policie „v dané chvíli eliminovat gradování situace a zakročit proti nejagresivnějšímu útočníkovi“. „Policie ČR nestranní jednomu, či druhému hnutí. Proti podobným tvrzením se důrazně ohrazuje,“ řekla deníku ECHO24.cz již dříve mluvčí Zoulová.

Stejně tak míní hradní mluvčí Jiří Ovčáček, podle které za vším stojí předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který prý Česku dělá jen ostudu. „Policie postupuje naprosto profesionálně a dodržuje nezbytná bezpečnostní opatření odpovídající státní návštěvě. Ideoví aktivisté pod neformálním vedením Miroslava Kalouska dělají naší zemi jen ostudu. Britové se při návštěvě prezidenta ČLR chovali gentlemansky. Jaký kontrast k úderce TOP 09,“ sdělil deníku ECHO24.cz Ovčáček.

Ministerstvo vnitra kritiku týkající se činnosti policie nechtělo komentovat, odkázalo pouze na kontrolní orgán policejního prezidia či GIBS. Generální inspekce by měla podle vyjádření vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) postup policie během potyček čínských vítačů a odpůrců vyšetřit. Ta však podle mluvčí Radky Sandorové zatím žádný podnět neobdržela.

Odpůrce Zemana musí „podat vysvětlení“

Nejde však jen o pobyt čínského státníka, pochybnosti vyvolává také postup policie vůči odpůrcům Zemana, kteří vůči němu viditelně protestují ať už v Praze, či během jeho cest po republice. Výzvu k podání vysvětlení například dostal muž z Karlovarska, který při návštěvě Zemana v Bochově na začátku března protestoval proti hlavě státu spolu s dalšími několika lidmi.

„Podle § 61 odst. 1 zákona č. 273/2008 Sb. o Policii České republiky, Vás vyzývám, abyste se dostavil dne 4.4.2016 v 13.15 hod. Do budovy Obvodního oddělení Policie ČR Ostrov, Hlavní třída 713 číslo dveří 101 k podání vysvětlení ve věci přestupku proti veřejnému pořádku,“ stojí v dokumentu.

Skupinka asi deseti lidí prezidenta tehdy přivítala nelichotivými transparenty. Stálo na nich například ‚Sbohem gentlemane‘ nebo ‚Zeman je gentleman‘, na jiném byl Zeman zobrazen jako indián v červených trenýrkách s nápisem ‚Náčelník Milošů Rudý Gentleman‘. Byli legitimováni policií, a tím demonstranti mysleli, že vše skončí.

„Takže si to shrneme, když přijel do Bochova Zeman, stáli jsme tam klidně s plakáty, mluvčí Ovčáček nás školil z Peroutky a důchodce se mi snažil nafackovat. Když jsme odcházeli, policisté nám zkontrolovali doklady. No a teď jsme všichni dostali tohle,“ píše na Facebooku muž z Bochova, který k příspěvku připojil fotografii dopisu od policie.

Čtěte také: Kritici Číny promítali na Hrad texty ‚Pravda a láska‘ a ‚Free Tibet‘

Čínští začátečníci

Asijská tržnice, ambasáda či rozvědka. Kdo stojí za čínskými vítači?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články