Rekviem za tabu. Pojďme spálit všechny mosty

Komentáře
Sdílet:

V novinách shrnutí klidnějšího dne, který dává šanci popisovat katastrofy, jež jsou skryté za jeho horizontem. 

Lidové noviny na otvíráku varují: "Pivovary se bojí sucha, budou šetřit s vodou". Máme se bát taky? Čeho? Dražšího piva? Hustšího piva? Mladá fronta Dnes píše o možnosti objednat si přes internet anonymně antikoncepci, kteroužto praxi označuje za neetickou a nebezpečnou. Dále referuje o nové zprávě OSN o dopadech klimatických změn ("Hrozí sucho a hlad"), uvnitř vydání se škála hrozeb dál rozšiřuje a zpřesňuje ("Češi by se měli bát o obilí a vodu"). Na toto sdělení hezky navazuje titulek otvíráku Práva - "Pozemkový úřad čeká zemětřesení". Hospodářské noviny si vybraly prognózu méně dramatickou "Smlouvy nad 50 tisíc budou na internetu".

Tomáš Vlach v Lidových novinách píše o stavu české armády, která ve světle událostí na Ukrajině bude muset změnit svoje priority. "Tendence stavět armádu s prioritou pro Afghánistán vyvrcholily za exministra Martina Bartáka. Heslo 'vše pro mise' a projekty namířené tímto směrem (nákup lehkých obrněných aut Iveco, modernizace Mi-17) možná zmařily čas a prostředky věnovat se něčemu jinému. (...) Všeobecnou mobilizaci, jako třeba v září 1938, si pak lze jen těžko představit, protože armáda nemá záložníkům co nabídnout kromě samopalu a maskáčů ze skladu, a to navíc ne všem, na zbytek by zřejmě zbyly vzduchovky, vidle a klacky."

Exministr Barták figuruje i v aktuálních zprávách ze soudních síní. Je obžalovaný kvůli údajné korupci - měl si říct o úplatek lidem z tehdy amerického vedení Tatry. Včera v jeho prospěch svědčil bývalý premiér Topolánek. Právo: "'Naprosto vylučuji, že by Martin (Barták) v tomto rozhovoru učinil při překládání korupční nabídku,' prohlásil před soudem Topolánek s tím, že jeho angličtina stačila na zdvořilostní fráze." No... Mirek Topolánek asi není první ani poslední český premiér, který není schopný se domluvit nějakým cizí jazykem. Ale lehkost toho přiznání stejně trochu zabolí. Ve více denících se objevuje fotka setkání Bartáka a Topolánka v soudní budově, vyzařuje ducha okázale svalnatého chlapáctví. Mám dojem, že se s tou, řekněme, komunikační omezeností zdejších vrcholných politiků docela doplňuje.

Hospodářské noviny si všimly pozoruhodného úkazu - komunistický poslanec Zdeněk Ondráček bude vyšetřovat sám sebe. Je totiž v poslanecké komisi ke kauze Opencard, kvůli níž jsou zatím stíháni jen řadoví úředníci a ne politici, již sporný projekt schválili. "Komunistický poslanec bude ovšem zkoumat i svou vlastní práci - ještě jako detektiv totiž stál na začátku zpochybňovaného policejního vyšetřování. (...) Ondráček byl hlavním vyšetřovatelem Opencard na začátku roku 2010, kdy protikorupční útvar začala financování prodražené tramvajenky oficiálně vyšetřovat. když následující rok od policie odešel, začal své bývalé šéfy kritizovat - prý mu nedovolili na kauze pracovat."    

Nemůžu si odpustit jeden výstřel v dávno prohrané válce: Na titulce Mf Dnes je fotka z módní přehlídky v Moskvě, kde předváděly postižené modelky. Uvozuje ji tučné sdělení: "Tabu padlo". Tabu? Jako fakt? Vím, že se s tím už nedá nic dělat, ale ne všechno, co se nedělá, nebo dělá výjimečně je "tabu". Bývaly časy, kdy "tabu" byl docela silný a obsažný výraz. Dnes už to slovo o veškerý obsah přišlo. Škoda ho. Jeden má dokonce dojem, že označovat svou práci za "překročení tabu" je - třeba v uměleckých kruzích - znak nejnudnějšího konformismu. 

Stejný deník přináší poučný čtenářský dopis. Paní Dagmar Pekáriková reaguje na rozšířené nostalgické vzpomínání na dobu normalizace jako čas skutečně kvalitních potravin. "Pohybovala jsem se v době totality kolem obchodů coby aranžérka propagace Jednoty. Málokdo měl možnost vidět vlhké a plesnivé prodejny a sklady, mnohé prodejny bez vody WC, ke zdroji se chodilo do školy či na Národní výbor. Topilo se kamny, která stála mezi potravinami, takže ty byly vystaveny styku s prachem a popelem. O myši a jinou havěť nebyla v prodejnách nouze. Jelikož byl problém s vracením zbylého zboží, ráno se z pytlíků s mlékem stírala data. Zplesnivělé salámy se drhly v kýblu s vodou rýžovým kartáčem, běžně se napařovalo pečivo a chleba, aby vypadalo jako čerstvé. V některých řeznictvích se to, co se minulého týdne neprodalo, semlelo do klobás." Ach, ten krásný čas našeho mládí, pružných kloubů, prvních polibků a plesnivých salámů.

Blesk referuje o krizi vztahu české modelky Aleny Šeredové a italského brankáře Buffona. Činí tak natolik živě, až se srdce čtenářovo rozbuší, barvy před jeho očima ožijí, v uších zazní zpěv ptáků v italském velkoměstě:  "Alenčina říše divů se mění v údolí krutých vášní. Rozvod Aleny Šeredové (36) s gólmanem Gigim Buffonem (36) je prý na spadnutí. Klasický milostný mnohoúhelník jako z Felliniho filmů! Stále divukrásná modelka Alena špacíruje po Miláně s načesaným hejskem. Cukrují! Je to (údajně jen) její dvorní fotograf Fabio Ion. Alena je na snímcích veselá, jako kdyby už v sobě spálila všechny Gigiho mosty." Pauza na oběd je už na dostřel, asi taky vyrazím do ulic. Cukrovat. Cukrovat! Spálit v sobě most. Gigiho, Karlův, jakýkoliv. Hlavně zvesela. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz