Klasický alibabišismus. Jsem jako vy, tryskáč nemám. Rád v něm lítám

Klasický alibabišismus. Jsem jako vy, tryskáč nemám. Rád v něm lítám
Andrej Babiš při cestě běžnou linkou do Bruselu. Foto: FOTO: Andrej Babiš
1
Komentáře

Jan Dražan

Nemám tryskáč jako Kellner,“ rýpl si trefně vicepremiér české vlády Andrej Babiš do prezidenta Miloše Zemana, když vysvětloval, proč se nemohl z Berlína přesunout rychle do Prahy a oslavit na Hradě státní svátek 28. října. Jak už to ale se slovy Andreje Babiše často bývá, jeho vyjádření jsou zkratkovitá, rychlá a především paměť postrádající.

Druhý nejbohatší miliardář v Česku velmi rád dává na odiv, že je jedním z občanů. Že navzdory svému majetku zbytečně nerozhazuje a hlavně: dokáže šetřit. Jako občan Babiš, a tím spíš jako ministr financí. A zatím to skvěle funguje. Tu selfie z běžné linky ČSA, jak letí do Bruselu, a díky tomu šetří peníze daňových poplatníků. Onehdy zase úsměvná historka, jak mu francouzští celníci nevěřili, že letí na setkání s prezidentem Hollandem, když ve Francii vystoupil opět ze stroje národního dopravce.

A teď se vraťme v čase o několik měsíců zpět. Konec ledna 2014. Andreje Babiše čeká soud v Bratislavě (mimochodem, ta je z Prahy zhruba stejně daleko jako Berlín). Jak že se na proces o vyjmutí svého jména ze seznamu agentů StB dostal? Pronajal si letadlo. Tedy pronajal si jej jeho Agrofert. Takže tedy on. „Nechci číst zase ty blbé kecy, že se něčemu vyhýbám,“ zdůvodnil tehdy politik. V dubnu se k této cestě vrátil v rozhovoru pro Hospodářské noviny: „V lednu, když byl soud, jsem měl služební cestu na Slovensko, potkal jsem tam tři ministry. Kdybych na ten soud nešel, média by mi vyčetla, že se mu vyhýbám. Kdybych šel zase jen na soud, kritizovala by mě, že nepracuji. Tak jsem šel na soud a pracoval zároveň. Najal jsem si kvůli tomu soukromé letadlo, protože kdybych jel autem, cesta by mi trvala přes tři hodiny a nic bych tam nevyřídil. A zase skandál.“

O častých cestách do jeho francouzské restaurace Paloma na Azurovém pobřeží nemluvě. Třeba když si tam loni vyrazil s rodinou na večeři po úspěšných volbách. Jak Babiš do Francie létá, nikdy neřekl. Je to samozřejmě jeho věc. Jen by se neměl tvářit, že je někým jiným. „‘A viděl jste tu naši fotku, jak letíme do Bruselu ekonomickou třídou? To bylo, co? A mělo to nějakých 250 tisíc zhlédnutí! Víc než cokoli, co bylo k volbám!‘ V tu chvíli má zjevně nefalšovanou radost z toho, jak se mu něco povedlo a zároveň se vyhnul vysvětlování, jak si k cestám do Francie pronajímá soukromé letadlo,“ opět v Hospodářských novinách (květen).

Svým vyjádřením o Kellnerově tryskáči tak šéf ANO předvedl, jako již tolikrát, jen již svůj klasický alibabišismus. Možná by bylo lepší, kdyby se přestal stylizovat do role „jednoho z nás“ a nějaký ten malý tryskáč si taky pořídil. A nemusí to být hned Boeing 737-700BBJ. Ostatně Kellner také začínal s Gulfstreamem.