Sankcím navzdory. Rusko představilo nová vojenská vozidla

Ruský zbrojní průmysl

Sankcím navzdory. Rusko představilo nová vojenská vozidlaFOTOGALERIE
Divácky nesmírně atraktivní „výstřel ve skoku“ v podání ruského tanku T-90S Foto: Foto Russia Arms Expo 2015
9
Svět
Lukáš Visingr
Sdílet:

V Nižním Tagilu v Rusku byla zakončena výstava vojenské techniky Russia Arms Expo 2015, jubilejní desátý ročník akce, jež patří mezi největší zbrojní veletrhy na světě. Do města pod Uralem dorazily od středy do soboty delegace mnoha států, aby zhlédly nabídku ruského zbrojního průmyslu. Oproti minulému ročníku (2013) byla akce o něco chudší a evidentně poznamenaná sankcemi Západu.

Přesto však bylo na co se dívat. Nepochybně hlavním lákadlem byla trojice těžkých obrněnců, které se poprvé představily na moskevské přehlídce 9. května 2015. Návštěvníci si tedy mohli prohlédnout nový tank T-14 Armata, těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 postavené na stejném podvozku a 152mm samohybnou houfnici 2S35 Koalicija-SV. Všechny tyto tři novinky se ale nalézaly za skleněnými zástěnami, nezúčastnily se dynamických ukázek na polygonu a nebyly doprovázeny ani žádnými konkrétními technickými údaji.

Rusové v důsledku sankcí ztratili přístup k některým technologiím ze Západu.

Objevilo se ovšem několik zpráv, jež se k novému vozidlu T-14 vztahují. Příliš překvapivé asi nebylo tvrzení, že toto vozidlo z hlediska pancéřové odolnosti jasně předstihuje všechny ruské i zahraniční typy. Co však přitáhlo větší pozornost, to bylo vyjádření Andreje Terlikova, který je šéfkonstruktérem T-14. Podle něho se už při vývoji počítalo s plně robotizovanou variantou bez osádky a takový stroj se v blízké budoucnosti objeví.

Do dynamických ukázek, pro diváky jako vždy vysoce atraktivních, se tak zapojily především již zavedené typy, mj. tank T-90S, odminovací vozidlo BMR-3M, ženijní obrněnec pro zemní práce IMR-3M, mostní tank MTU-90M nebo samohybná houfnice Msta-S. Z novinek ukázalo své schopnosti na polygonu např. modernizované bojové vozidlo pěchoty BMP-3 ve verzi, jež disponuje novým systémem řízení palby Viťjaz.

Právě „třetí bévépéčko“ představuje i základ dalších dvou pozoruhodných premiér, jež se však prezentovaly jenom ve statické formě. Tou první je komplexní modernizace (nebo lépe řečeno kompletní přestavba), jež dostala název BMP-3M Dragun a soustřeďuje se nejvíce na zlepšení ochrany osádky. Motor byl přesunut dopředu (a tudíž poskytuje dodatečnou ochranu osádce) a na korbě se nalézá dálkově ovládaná věž. Nese tutéž výzbroj jako základní BMP-3, tzn. kanon ráže 100 mm, rychlopalný kanon ráže 30 mm a kulomet.

Druhá nová modifikace BMP-3 se nazývá BMP-3-57 Derivacija a vyznačuje se věží, která má rovněž dálkové ovládání, avšak zásadně se liší výzbrojí. Věž (nebo, jak se dnes stále více říká, „bojový modul“) jménem AU-220M Bajkal totiž obsahuje automatický kanon kalibru 57 mm, jenž dovede přesně postřelovat cíle vzdálené až 8000 m rychlostí do 100 ran za minutu. Tento zbraňový systém již nalezl i svoje první zákazníky, jelikož Spojené arabské emiráty si moduly Bajkal objednaly pro upgrade svých obrněnců BMP-3.

Z dalších nových vozidel na veletrhu RAE 2015 lze jmenovat mj. modernizovaný osmikolový transportér BTR-80 s vyšší odolností, dvoudílný pásový obrněnec DT-3PM, obrněný buldozer B10 či pancéřované varianty nákladních automobilů značek KAMAZ a Ural. Poněkud smutně ale působilo vozidlo ATOM, jež prodělalo premiéru na minulém ročníku veletrhu RAE v roce 2013, tehdy ovšem v naprosto odlišné atmosféře.

Osmikolový obrněnec ATOM, nesoucí shodný 57mm kanon jako BMP-3-57, totiž vznikl jako produkt kooperace ruské společnosti Uralvagonzavod s francouzskou značkou Renault Trucks Defense (součást korporace Volvo).

Sankce uvalené na Rusko ale přinesly konec spolupráce a Rusové pokračují v programu ATOM sami. V důsledku sankcí ztratili také přístup k některým dalším technologiím ze Západu, mj. k infračerveným zaměřovačům francouzské firmy Thales, které jsou instalovány v některých provedeních tanku T-90.

Vedle ukázek vojenské techniky probíhal v Nižním Tagilu bohatý doprovodný program, jehož součástí byly i četné konference. Na jedné z nich zazněl názor, že sankce Západu přinášejí pro zbrojní průmysl jak problémy, tak nový impuls. Rusko je totiž prostě nuceno vyvinout některé technologie samo či se státy skupiny BRICS. Byly ale také vyjádřeny naděje, že se spolupráce ruských a západních zbrojovek časem opět obnoví.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články