Zeman hladí Rusko po srsti: Sankce je třeba zrušit teď
PREZIDENT O RUSKU I TERORISMU
Protiruské sankce, které zavedla Evropská unie v reakci na ruskou agresi na Ukrajině, je podle prezidenta Miloše Zemana potřeba zrušit „teď a ne v budoucnu“. Prezident Zeman to uvedl v rozhovoru, který v úterý zveřejnila ruská státní agentura TASS. Zeman v rozhovoru mluvil i o migrantech. EU by podle něj měla jednak lépe střežit vnější hranice a jednak deportovat ekonomické migranty.
Zeman v rozhovoru uvedl, že Evropa by měla prohloubit svoji spolupráci s Ruskem. Kooperace podle něj není výhodná jen hospodářsky, ale nabízí i efektivnější postup proti mezinárodnímu terorismu. V dlouhodobém horizontu je pak podle Zemana spolupráce Západu a Ruska nevyhnutelná.
Prezident v této souvislosti zdůraznil, že se od začátku stavěl proti zavádění sankcí, které na Rusko uvalil Západ v reakci na okupaci Krymu a rozdmýchávání konfliktu na Donbase. Podle Zemana by se sankce, jejichž platnost vyprší v létě, neměly prodlužovat. Co víc, sankce se podle Zemana vůbec neměly zavádět. Později doplnil, že sankce je potřeba zrušit „teď a ne v budoucnu“.
Zeman následně uvedl, že se o své názory ohledně sankcí dělí i s dalšími evropskými politiky. Na dotaz, jestli si myslí, že mu ostatní evropští lídři naslouchají, pak odpověděl: „Znáte politiky. Mluví dvojím jazykem. První jazyk používají při setkáních z očí do očí, ten druhý používají před televizními kamerami.“
Později se vyslovil i na adresu Evropské unie jako takové. Zeman uvedl, že i když je příznivec integračního procesu, tak se mu současný stav příliš nelíbí. Podle něj by evropské země měly spolupracovat v oblastech jako je obranná a zahraniční politika. Méně důležitá rozhodnutí by pak podle něj měla být plně v kompetenci jednotlivých národních států.
‚Deportace jsou nepříjemné, ale nezbytné‘
Prezident v rozhovoru zabrousil i na další témata, například terorismus. Boj s terorismem je podle něj z 99 procent bojem s islámským terorismem, který vyžaduje kooperaci a koordinaci akcí. Prvním krokem je vybudování „evropské armády“, která by chránila vnější hranice schengenského prostoru nebo celé EU. Druhým krokem v řešení migrační krize jsou podle českého prezidenta deportace.
„Deportovat je třeba nejen ekonomické migranty, ale všechny, kdo jsou zapleteni do přípravy teroristických útoků. Je to věc nepříjemná, ale nezbytná,“ prohlásil. Z Evropy by pak podle Zemana měli být vykazováni i radikální imámové, kteří podněcují evropské muslimy k radikalismu.
Český prezident neodsuzuje nasazení ruského letectva v Sýrii, kde podle západních zemí Moskva útočí nejen na teroristy z hnutí Islámský stát, ale i na síly umírněné opozice. „Pokud syrská zákonná vláda o pomoc stála, proč by nemohla být poskytnuta?“ odpověděl Zeman na otázku agentury TASS, jak hodnotí akce ruské armády v Sýrii.
Demokratická opozice podle českého prezidenta v Sýrii téměř neexistuje. „Boj s takzvanou demokratickou opozicí, to je boj s Islámským státem, Al-Káidou, skupinou An-Nusra a dalšími teroristickými organizacemi. V Sýrii bohužel není téměř žádná demokratická opozice, je tam jen teroristická opozice,“ uvedl prezident.
Zeman se zároveň vyslovil proti záměru Saúdské Arábie a některých dalších států vyslat do Sýrie pozemní vojska. Zeman uvedl, že případná intervence by podle něj dopadla podobně jako invaze do Iráku z roku 2003. Země se totiž po svržení Saddáma Husajna propadla do chaosu a sektářského násilí, jemuž padlo za oběť nejméně 100 tisíc lidí. Zeman nicméně později doplnil, že civilisté umírají v každé válce.
Zeman také řekl, že nepovažuje případnou závislost EU na ruském plynu za hrozbu. „V Norsku také těží plyn, ale žádnou hrozbu pramenící z norského plynu nevidím. Proč by vznikala nějaká hrozba z ruského plynu? Mohla by vzniknout jen v případě, že by cena ruského plynu byla příliš vysoká. Ano, to by byla ekonomická hrozba,“ řekl Zeman.