Kreml otáčí. Asad bude muset pryč
Budoucnost syrského prezidenta
Přestože Rusko na veřejnosti vystupuje jako Asadův spojenec, za zavřenými dveřmi začíná Kreml dávat od syrského prezidenta ruce pryč. Server The Times of Israel totiž uvádí, že na moskevské schůzce na konci října Putin Asadovi řekl, že bude muset ze své funkce odstoupit, aby mohlo dojít k vytvoření přechodné vlády a následným volbám. V opačném případě prý donutí syrského prezidenta odejít silou.
Přestože ke schůzce mezi Putinem a Asadem došlo už na konci října, veřejnost se o ultimátu ze strany Ruska dozvěděla až nyní. Stalo se tak díky izraelským úřadům, které jsou obeznámeny s průběhem jednání a které pod podmínkou anonymity hovořily s listem The Times of Israel.
Putin se podle zdrojů, které list oslovil, rozhodl přehodnotit svůj postoj k syrskému prezidentovi poté, co se sám aktivně vložil do krvavé občanské války v Sýrii. Ruský prezident prý po svém syrském protějšku požadoval, aby začal jednat s takzvanou umírněnou opozicí a aby rezignoval ve prospěch takzvané přechodné vlády, která by Sýrii měla vládnout následující rok a půl, dokud nedojde k celostátním svobodným volbám.
Postoj Ruska tak působí přinejmenším pozoruhodně protože další z Asadových spojenců – šíitský Írán – naopak požaduje, aby syrský prezident zůstal jako hlava státu i v případě, že dojde k vytvoření takzvané přechodné vlády. Izraelský server k rozdílnému přístupu Teheránu a Moskvy poznamenává to, že Íránu se sice líbí letecké údery, které podporují jeho jednotky v pozemním boji v Sýrii, zároveň se ale bojí zvyšující se ruské vojenské přítomnosti v oblasti.
‚Asadova kandidatura nám nevadí‘
Podle serveru je zároveň otázkou, jak mají proběhnout celostátní volby, ke kterým by mělo dojít po roce a půl úřadování přechodné vlády. Není totiž jasné, jestli a jak se do hlasování zapojí miliony syrských běženců, které se nachází v uprchlických táborech v okolních zemích nebo v Evropě.
Otázkou zůstává i případná Asadova kandidatura v nadcházejících volbách. Američané a Saúdové totiž jasně sdělili, že s průběhem voleb nebudou souhlasit, pokud v nich bude Asad kandidovat. Rusům by naproti tomu jeho kandidatura nevadila, pouze požadují, aby se před tím vzdal moci ve prospěch přechodné vlády.
Schůzka z konce října, na níž byl Asad prezidentem Putinem přijat „velmi chladně“ byla jeho první zahraniční cestou od vypuknutí války v roce 2011. Syrská občanská válka, která letos vstoupila již do pátého roku trvání, stála životy více než 200 000 lidí a dalších několik milionů ze země vyhnala.