Chovanec neunesl kritiku návrhu o zbraních. Pelikán málo maká, vzkázal

DRŽENÍ ZBRANÍ

Chovanec neunesl kritiku návrhu o zbraních. Pelikán málo maká, vzkázalNOVÉ
Robert Pelikán, Milan Chovanec Foto: Foto: koláž Echo24 (zdroj: Jan Zatorsky; Ministerstvo vnitra)
1
Domov

bp Echo24

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) vzkázal šéfovi rezortu spravedlnosti Robertu Pelikánovi (ANO), že málo maká a nečte podklady. Narážel tím na návrh ministra vnitra na povýšení práva použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka, který Pelikán označil za absurdní a jako z divokého západu. Ministr spravedlnosti to řekl v nedělním diskusním pořadu České televize.

„Kolega Pelikán zřejmě málo maká a nečte podklady z vnitra. Na rozdíl od něj si nemyslím, že by legálně držená zbraň měla zůstat ve vitríně a občan by se na ni při svém ohrožení měl jen smutně dívat. Já preferuji sebevědomý stát, jenž věří svým občanům. Policie musí zůstat první bezpečnostní instancí, ale ve výjimečných situacích není důvod bránit prověřeným a proškoleným lidem, aby se zapojili,“ řekl Chovanec.

Právě o návrhu ministerstva vnitra Pelikán prohlásil, že je „neuvěřitelně podivný a absurdní“. „Připadal jsem si jak na divokém západě v 19. století,“ popsal v pořadu České televize Otázky Václava Moravce svou první reakci na návrh. Ministr poznamenal, že k takovému kroku přistupuje stát, když zcela selhávají jeho bezpečnostní opatření. Pelikán zároveň prohlásil, že věří, že vláda neschválí.

Ministr vnitra Milan Chovanec chce ústavní zákon prosadit ještě do konce mandátu vlády. Chce umožnit lidem bránit se proti teroristům například při útocích, jako byly loni nákladními automobily v Nice a v Berlíně. Ministerstvo uvedlo, že v okamžiku takových útoků jsou možnosti státních orgánů účinně a rychle zabránit ztrátám na životech a dalším škodám omezené. Proto chce umožnit provést obranný zásah i majitelům legálně držených střelných zbraní.

Návrh dává Pelikán do souvislosti s úvahami Evropské komise na omezení zbraní. Jde podle něj o snahu „ošvejkovat“ připravovanou směrnici, která se nelíbí. Ministr také upozornil, že otázkou je, jak by vypadal příslušný prováděcí zákon k ústavní změně. Jako právník poukázal na řadu tragédií, které se staly kvůli tomu, že při sporu měli jeho aktéři u sebe zbraň.

V Česku je možné držet střelnou zbraň podle zákona o zbraních a střelivu. Držitel zbrojního průkazu smí z legálně držené zbraně střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, nebo na střelnici, pokud nejde o použití zbraně k ochraně života, zdraví či majetku.

K loňskému 1. prosinci bylo podle ministerstva vnitra v Česku 300 115 držitelů zbrojních průkazů. Z toho téměř 241.000 mělo průkaz skupiny E k ochraně života, zdraví nebo majetku. Registrováno bylo 798.424 zbraní všech kategorií, z toho 357 338 samonabíjecích pistolí, pušek nebo revolverů.

Čtěte také: Lidé by měli pomoci bránit Česko před teroristy, chce vnitro

Rok 2017? Další omezování svobody a ztráta soukromí