Babiš před volbami slibuje snížit daně. Měnit chce i svou vlastní EET
PŘEDVOLEBNÍ KAMPAŇ
Hnutí ANO bývalého ministra financí Andreje Babiše představilo své „daňové“ sliby pro podzimní sněmovní volby. Plánuje, jak to už před volbami bývá, především snižovat daně a ušetřit peníze chce jak podnikatelům tak zaměstnancům. Babiš také chystá změny ve své vlajkové lodi elektronické evidenci tržeb, která nefunguje ještě ani rok. Vyjmout z ní chce e-shopy, vánoční kapry, školní bufety i spolky.
Hnutí ANO ve čtvrtek představilo svou předvolební kampaň v oblasti daní. Strana, která prosazovala v současné vládní koalici řadu významných změn pro podnikatele, jako je třeba kontrolní hlášení nebo už zmíněná evidence tržeb, nyní hlásá, že chce hlavně stabilní daňové prostředí. Například v elektronické evidenci tržeb (EET), která za sebou nemá ještě ani rok ostrého provozu a jejímž „otcem“ je právě Babiš, už teď slibuje hnutí změny. Babiš asi cestami mezi lidi pochopil, že evidence má řadu odpůrců.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Ze zákona, který měl „nastavit rovné podnikatelské prostředí“, chce nyní hnutí ANO některé podnikatele vyjmout. Hnutí se vrací ke staršímu Babišově návrhu, podle nějž by evidovat nemuseli menší živnostníci s paušálně určenou daní. Nyní slibuje, že evidovat nebudou muset fyzické osoby s paušální daní a příjmy do půl milionu ročně. Výjimku by také dostaly spolky, které si už dnes na evidenci hodně stěžovaly, školní bufety, e-shopy a prodej vánočních kaprů.
Další změnou v EET by mělo být to, že v provozovnách už nebudou muset viset informační tabule, že zde evidence probíhá. Ty nyní ze zákona musí mít každý na viditelném místě. Pokud ceduli nemá, hrozí mu za to pokuta. Nově také měli evidovat i zahraniční poplatníci na našem území, na které se doposud zákon nevztahoval.
Poslední navrhovaná změna by se týkala účtenky. V zákoně není dnes stanoveno, zda může být elektronická. Někteří prodejci toho proto využili a účtenky netiskli a dávali je jen v elektronické podobě. Hnutí chce prosadit, aby si zákazník mohl vybrat mezi papírovou a elektronickou účtenkou. To by paradoxně mohlo znamenat, že lidé, kteří dávali jen papírové účtenky, by nově museli být schopni vydávat i ty elektronické a práci by jim to tak neusnadnilo.
Levnější pivo pro všechny
Hnutí jinak nepřichází před volbami s ničím novým, stejně jako to dělají i jiné strany, slibuje snižování daní. Snížit chce daň z 15 na 10 procent u stravovacích služeb a u prodeje alkoholických nápojů. Chce také snížit DPH na pivo z 21 na 10 procent. To Babiš sliboval hospodským jako náplast za EET. Z 15 na 10 procent chce hnutí snižovat DPH u vody a základních potravin, jako je máslo, mléko, ryby nebo chleba, ale také u některých služeb – například kosmetičkám, kadeřnicím, opravářům obuvi nebo opravy kol.
Přilepšení slibuje Babiš také zaměstnancům. Chce totiž zrušit superhrubou mzdu a pro pro lidi s příjmem do 113 tisíc korun měsíčně zavést daňovou sazbu 19 procent. Uvedl, že při superhrubé mzdě je nyní efektivní daňová sazba daně z příjmu pro lidi s příjmem 113 tisíc korun 20,1 procenta, pro lidi s vyšším příjmem 23,35 procenta. Pro lidi, kteří nyní neplatí solidární přihlášku, by se sazba podle ANO měla snížit o 1,1 procentního bodu. Pro ty, kdo solidární přirážku platí, by sazba zůstala zachována. ANO také navrhuje zavedení výdajového paušálu 500 korun měsíčně pro všechny zaměstnance.
Daňové sazby pro právnické osoby chce hnutí ponechat v současné výši, odmítá zavádění sektorové daně pro banky. Tu ve svém předvolebním programu navrhuje zavést sociální demokracie.