Babišovi se zdá o poctivé politice a pyšném placení daní

Babišovi se zdá o poctivé politice a pyšném placení daníNOVÉ
Obálka knihy. Foto:

Echo24

Domov

O čem sní Babiš?

Michaela Cápová

Pozoruhodných výroků se dopustil šéf hnutí ANO Andrej Babiš, když ve čtvrtek představoval svoji knižní prvotinu O čem sním, když náhodou spím. Pronesl, že musíme být pyšní na to, že platíme daně, a že sní o čisté politice. Přitom kvůli podezření z vyhýbání se placení daní a vyřizování si účtů se svými politickými oponenty skrze svá média musel v květnu opustit post ministra financí.

„Musíme být pyšní na to, že platíme daně, a ne na to, že je neplatíme,“ prohlásil paradoxně Babiš, který čelí podezření, že nákupem jednokorunových dluhopisů krátil stát na dani. Pořízení dluhopisů Agrofertu mu totiž zajišťuje nezdaněný pravidelný příjem ve výši 90 milionů korun ročně. A to je – kromě platu řadového poslance – jeho jediný oficiální zdroj peněz.

V květnu pak byla na sociální síti zveřejněná nahrávka, na které Babiš mluví s tehdejším redaktorem MF DNES Markem Přibilem. Je na ní zachyceno, jak od Andreje Babiše dostává úkoly a předává mu informace a vzkazy redakci, jak, kdy a které Babišovy politické protivníky má poškodit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Andrej Babiš svou knihu představil v Kongresové centrum Praha. Jeho malý sál byl „vyzdobený“ velkými růžovými polštáři s nápisem „O čem sním, když náhodou spím“ opřenými o stěny. Každý z účastníků, mezi kterými byli desítky novinářů a čelní představitelé hnutí ANO, obdržel výtisk knihy, malou verzi polštáře v bílé barvě, růžovou propisku, růžovou škrabošku a špunty do uší. Růžová barva má odrážet to, že se jedná o sny. Nechyběla zde třeba pražská primátorka Adriana Krnáčová, ministr spravedlnosti Robert Pelikán nebo ministr dopravy Dan Ťok.

Předseda ANO knihu představil v neformálním oblečení – v džínech a bílé košili. „Pracovaly na tom desítky lidí dva roky, x krát jsme to přepisovali,“ uvedl Babiš a dodal, že ho k napsání knihy o 282 stranách inspiroval podnikatel Jan Antonín Baťa. Ten napsal v roce 1937 knihu Budujeme stát pro 40 000 000 lidí. „Chci, aby se naše republika vrátila na vrchol Evropy tak, jako jsme byli v době První republiky,“ prohlásil nyní Babiš.

Šéf ANO dále podotkl, že kniha není „žádné sci-fi, ale dlouhodobý výhled“. V následujících 20 minutách pak zdůraznil některé její části, které pokládá za obzvlášť důležité. „Na něčem jsme schopni pracovat v podstatě okamžitě,“ dodal.

Náklady, které stály hnutí ANO tisk knihy, se musí započítávat do limitu na volební kampaň. Tento limit stanovili poslanci pro všechny politické strany a hnutí, které kandidují ve volbách do sněmovny, na maximálně 90 milionů korun. Hospodářské noviny přitom odhadují, že kniha vychází v nákladu 100 tisíc výtisků a vyloučen není ani její pozdější dotisk.

Podle Babiše je nutné vybudovat „stát, který by měl pracovat za nás“. „Proto je třeba zdigitalizovat státní správu. Potřebujeme si udělat analýzu lidi, kteří můžou pracovat, ale místo toho parazitují a pobírají dávky. Jde o to, aby se s tou vizí ztotožnila celá politická garnitura. Potřebujeme zákony, které zaopatři náš zájem,“ prohlásil bývalý ministr financí.

„Musíme se postarat o naše důchodce. Můj sen je, aby měli 70 % průměrné mzdy. Musíme být motivovaní, abychom měli děti. Potřebujeme modernizaci a digitalizaci lékařství. Elektronický recept, elektronická karta, sdílení informací mezi lékaři. A to není vize 2035, to už můžeme udělat brzy,“ tvrdí Babiš.

Podle něj je problém i v českých dětech, které se málo hýbou. „Jen 45 minut denně, zatímco dřív to bylo 3 hodiny denně. Potřebujeme univerzitní sportování, jaké mají v Americe,“ vypočetl další ze svých snů.

Nezapomněl zmínit ani efektivnější stát, kterého se podle něj docílí například snížením počtu poslanců a senátorů. Důležitou osobou je podle něj starosta. „Lidé si zvolí starostu a ten bude mít tu obec, to město jako rodinnou firmu. A potom, za 4 roky, ho možná zvolí znova nebo možná ne,“ řekl.

Podstatně víc peněz podle Babiše musí stát dát na platy učitelů. „Potřebujeme, aby učitelé dostali o 50 % víc. Učitel je pravděpodobně nejdůležitější profese,“ řekl a dodal, že více peněz vyžaduje i kultura. „Často nám na kulturu nezbývají peníze, přitom ta určuje naši národní identitu. Potřebujeme rekonstruovat, potřebujeme dohnat deficit do kultury. Chci, abychom vybudovali v Praze galerii, kde by byla umístěná Muchova Slovanská epopej,“ dodal šéf hnutí ANO.

Svou kapitolu má v knize i doprava nebo podnikání. „Potřebujeme rodinné firmy, domácí podnikání. České rodinné firmy jsou strašně odolné. A když přijde krize, ony vydrží,“ prohlásil Babiš.

V závěru své prezentace se také vyjádřil k otázce bezpečnosti. „Nemůžeme spasit celý svět. Naše bezpečnost je priorita. Nesmí o nás rozhodovat Brusel a přidělovat nám kvóty. A v rámci NATO bychom se měli změnit z obranného režimu v útočný,“ uvedl Andrej Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Čtěte také:

Díra v zákoně Babišovi ušetřila miliony na daních. Prověřuje to policie

O čem sní Babiš

„Sobotka spí, Babiš sní, ODS pracuje“. Co nabízí Fialova strana po volbách?

Související články