Svědectví z Ukrajiny: chybí léky, civilisté jsou odříznutí

Tristní situace na Donbasu

Svědectví z Ukrajiny: chybí léky, civilisté jsou odříznutíNOVÉ 4
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Poté, co v minulém týdnu eskalovaly boje na východě Ukrajiny, stala se situace civilistů uvězněných v oblastech bojů katastrofální. Informuje o tom humanitární organizace Lékaři bez hranic, jejíž lidé v oblasti působí. Podle zdravotníků dosáhly boje nejsilnější intenzity od srpna loňského roku, výjimkou není například bombardování nemocnic či naprostá izolace civilistů.

„Už celé měsíce je zdravotnický personál vystaven ohromnému tlaku. Do nemocnic přicházejí tisíce raněných a vysídlených lidí. Zintenzivnění bojů ještě zhoršilo dramatický nedostatek léků, jako jsou antibiotika, analgetika a materiál na šití ran. Lékaři a ošetřovatelé pracující na frontové linii se ocitli zcela bez zásob,“ popisuje aktuální situaci na východě Ukrajiny zástupce vedoucího mise Lékařů bez hranic v zemi Loïc Jaeger.

Čtěte také: Video ukazuje děsivé záběry z Mariupolu po bombardování

Ředitelé nemocnic v Doněcku, Stachanově, Pervomajsku a Novoajdaru, kterým organizace od začátku konfliktu poskytuje zdravotnický materiál, podle Jaegera v posledních dnech hlásí nárůst zraněných civilistů.

Bombardované nemocnice

Zdravotnická zařízení navíc nebyla v průběhu konfliktu nikdy chráněna, takže jen za první týden po obnovení bojů byly bombami a raketovými granáty zasaženy tři kliniky v Doněcku a Luhansku. Například 19. ledna zasáhl podle lékařů granát jednu z nemocnic v Doněcku, i když leží uprostřed města a několik kilometrů od frontové linie.

Čtěte také: Dětská nemocnice v Doněcku dostala přímý zásah granátem

Minomet zasáhl v Doněcku zastávku. Zabil 13 cestujících

„Cílené a nerozlišující ostřelování zdravotnických zařízení je naprosto nepřijatelné,“ říká Jaeger. „Je-li zničena nebo poškozena nemocnice, znamená to, že se ranění nebudou ošetřeni dnes a těhotné ženy, nemocné děti nebo lidé s vysokým krevním tlakem a cukrovkou nebudou ošetřeni ani zítra,“ vysvětluje.

Nemocnice v Doněcku není v posledních dnech jediným případem. 14. ledna byl během bombardování města Slavjanoserbsk v Luhanské oblasti zasažen a vážně poškozen hospic pro pacienty s mentálními problémy.

Čtěte také: Tvrdé boje, Doněck paralyzován. Unikátní fotky z dronů

Izolovaní civilisté

„Je čím dál komplikovanější dostat se do válečné zóny, stejně jako z ní odejít. A to jak pro civilisty, tak pro týmy Lékařů bez hranic, které se pokoušejí doručit pomoc,“ stěžuje si Jaeger. Podle něj se minulý týden pokusil jeden z týmů doručit materiál do nemocnice ve městě Gorlovka, které leží na frontové linii v Doněcku. Kamiony ale byly na check pointech odmítnuty a lékaři dodnes nedokázali materiál dostat na místo určení.

Čtěte také: Povstalci na Donbasu nestojí o příměří, chtějí dál bojovat

Organizace také popisuje, že opatření přijatá od listopadu ukrajinskou vládou v podstatě izolovala civilisty, kteří žijí v zónách pod kontrolou separatistů. Byla zastavena veškerá podpora veřejným a sociálním službám, nevyplácejí se důchody a mzdy státních zaměstnanců, v oblastech jsou zastaveny veškeré bankovní služby.

Lidé se tak musejí pro vybírání peněz nebo výplaty důchodů vydávat do měst na druhé straně frontové linie.

„Situace se může ještě zhoršit kvůli novému nařízení, které vešlo v platnost 21. ledna. Všichni, kdo chtějí vstoupit na území pod kontrolou separatistů nebo z něj odejít, musejí mít speciální pas. Od 19. ledna je navíc veškerý pohyb do Luhansku a z Luhansku silně omezený kvůli bojům a zničeným cestám,“ uzavírají lékaři své svědectví.

Sdílet:

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz