Filipínský prezident vulgárně urazil Obamu, ten pak zrušil schůzku
NADÁVAL NA OBAMU
Americký prezident Barack Obama zrušil setkání s filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem. Učinil tak poté, co Duterte v souvislosti s americkou hlavou státu použil v tagalštině výraz „putang ina“, což lze přeložit jako „zkurvysyn“. Duterte později podle agentury AP vyslovil nad svým výrokem politování. O odřeknutí schůzky informoval mluvčí Bílého domu Ned Price. Obama plánoval jednání s Dutertem na okraj úterního summitu USA a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) v Laosu.
Vulgaritu použil Duterte v odpovědi na dotaz novináře, který se ptal, jak prezident hodlá Obamovi vysvětlit nynější zátahy proti drogovým překupníkům, při kterých bylo na Filipínách zabito přes 2000 podezřelých. Duterte tažení proti drogách zahájil po nástupu do funkce 30. června.
„Jsem prezidentem suverénního státu, již dlouho nejsme kolonií. Nemám žádného pána s výjimkou filipínského lidu, zkrátka nikoho. Je třeba zachovávat respekt, ne jen pálit otázku za otázkou. Putang ina, tady vám přísahám,“ řekl Duterte, který v odpovědi použil frázi v jednom z nejrozšířenějších jazyků Filipín. „Kdo je, abych se mu musel zodpovídat,“ dodal s tím, že Filipínám se od Washingtonu stále ještě nedostalo omluvy za zločiny spáchané během americké kolonizace.
AP připomněla, že Duterte je nevybíravým slovníkem proslulý a vulgarity se ve vysoké funkci nebojí používat. Již dříve adresoval nadávky například papeži či generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi.
Nyní Duterteho klení očividně mrzí, ačkoli vyjádření lítosti podle AP znaky omluvy nenese. V prohlášení, které přečetl jeho mluvčí, filipínský prezident uvádí, že jeho silné výrazivo na jisté otázky novináře vyvolalo znepokojení. „Rovněž litujeme, že to vyznělo jako osobní útok na prezidenta USA,“ uvádí v prohlášení Duterte a zároveň tvrdí, že schůzku se společně rozhodly odložit obě strany.
Podle Bílého domu se místo s Dutertem plánuje Obama nyní setkat s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje. Na programu jednání mají být odpovědi na poslední testy severokorejských balistických raket.
Filipíny jsou důležitým spojencem USA ve sporu s Čínou o Jihočínské moře, ve kterém Washington obviňuje Peking z militarizace důležité globální obchodní cesty a ohrožování svobody pohybu na moři a ve vzduchu. Čína toto nařčení odmítá a naopak vyčítá Spojeným státům, že zbytečně stupňují napětí.
Čína si dělá rozsáhlé územní nároky v Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.