1 Drsné praktiky na Filipínách

Filipíny hrozí odchodem z OSN. Chtějí si založit vlastní organizaci

, NOVÉ

Témata: ,

Filipínský prezident Rodrigo Duterte pohrozil odchodem své země z Organizace spojených národů (OSN) v rozhořčeném výbuchu hněvu proti kritice svého tažení proti drogám, které provázejí už stovky zabitých podezřelých. „Nechci vás urazit, ale může se stát, že budeme nuceni rozhodnout o vystoupení z OSN,“ řekl prezident na nedělní tiskové konferenci. Podělil se s novináři také o záměr přizvat Čínu a africké státy k založení nové světové organizace.

Prezident reagoval na kritiku dvou expertů OSN na lidská práva, kteří minulý týden vyzvali Manilu, aby přestala s mimosoudními popravami a zabíjením. Odpovědnost za tyto činy popřel.

Duterte na tiskové konferenci hovořil o OSN jako o neužitečné instituci a kritizoval zabíjení černochů americkou policií. OSN a USA vyčetl, že nejsou s to zastavit krveprolití v Sýrii a v Iráku a že místo toho, aby plnily své povinnosti, starají se o zločince.

„Dokážu světu, že jste velice hloupí,“ uvedl filipínský prezident na adresu odborníků světové organizace a vybídl je, ať nesčítají jen mrtvé zločince, ale také nevinné životy ztracené vinou drog.

Duterte, který je znám svou neomaleností, na otázku ohledně možných následků svých slov odpověděl, že je mu to jedno a že OSN s ním nejprve měla probrat zprávu svých expertů, než vydala „mizerné prohlášení“ proti Filipínám.

Prezidentem byl Duterte zvolen v květnu a od té doby už bylo podle britského listu The Guardian zabito na 900 podezřelých z obchodu s drogami. Jejich životy podle médií nemají na svědomí jen policisté, ale i civilisté, kteří se cítí povzbuzeni Duterteho ostrou rétorikou. Přes 4400 podezřelých skončilo ve vězení a téměř 600.000 lidí se v obavách o vlastní život přihlásilo samo.

Nevybíravé razie prováděné nyní na Filipínách se znepokojením sledují ochránci lidských práv a také římskokatolická církev. Duterte ale kritiku nepřijímá a již dříve pohrozil, že nechá osoby podezřelé z kriminální činnosti pozabíjet a poskytne ochranu policistům, jimž bude za jejich boj proti kriminalitě hrozit soudní stíhání.

Čtěte také: Islamistům vadí krásné ženy. Vyzývají k útoku na soutěži Miss Universe

Islamisté na Filipínách zabili i druhého zajatého Kanaďana

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.