Islamisté na Filipínách zabili i druhého zajatého Kanaďana

Islamisté na Filipínách zabili i druhého zajatého KanaďanaNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje islamisty ve filipínské džungli. Foto: FOTO: Reprofoto z Youtube.com
Svět

Vražda rukojmího

Echo24

Islamističtí únosci na Filipínách zabili po prvním popraveném Kanaďanovi, jehož hlava byla koncem dubna nalezena filipínskou armádou, i druhého kanadského rukojmího. Unesený muž byl zavražděn poté, co vypršela lhůta, kterou islamisté ze Skupiny Abu Sayyafa stanovili k zaplacení výkupného. Informoval o tom zpravodajský server BBC News s odvoláním na zprávy filipínských a kanadských médií.

Robert Hall byl unesen v září společně se třemi dalšími civilisty z Kanady, Filipín a Norska v přístavu nedaleko města Davao. Extremisté je pak převezli na odlehlý ostrov Jolo, který je baštou Skupiny Abu Sayyafa. V rukou ozbrojenců nadále zůstává Hallova filipínská partnerka Marites Florová a Nor Kjartan Sekkingstad. Radikálové po únosu uvedli, že za každého z rukojmích žádají v přepočtu 21 milionů dolarů, později částku snížili na 6,4 milionu.

Prvního z Kanaďanů Johna Ridsdela zavraždili ozbrojenci 25. dubna poté, co za něj nedostali požadované mnohamilionové výkupné. Filipínská armáda našla jeho uříznutou hlavu. Kanadská a filipínská vláda po tomto činu zopakovaly, že se nadále drží politiky nevyplácení výkupného únoscům. Filipínská armáda zahájila proti ozbrojencům Skupiny Abu Sayyafa vojenskou operaci.

Čtěte také: Armáda našla uříznutou hlavu. Islamisté na Filipínách popravili Kanaďana

Povstalci ze Skupiny Abu Sayyafa podporují teroristickou síť Al-Káida a také bojovníky Islámského státu na Blízkém východě. Skupina Abu Sayyafa je obviňována z celé řady únosů za výkupné a také z pumových útoků a vražd, jimiž terorizuje Filipíny více než dvě desetiletí. Výkupné v minulosti často dostávala, díky čemuž se pak lépe vyzbrojovala, což filipínské úřady vyhodnotily jako kontraproduktivní, když selhaly všechny snahy na uzavření mírové dohody.

Čtěte také: Trump po masakru opět mluví o zákazu vstupu muslimů do USA

Související články