Armáda našla uříznutou hlavu. Islamisté na Filipínách popravili Kanaďana

Armáda našla uříznutou hlavu. Islamisté na Filipínách popravili KanaďanaNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje islamisty ve filipínské džungli. Foto: FOTO: Print Screen z Youtube
Svět

SMRT KANADSKÉHO RUKOJMÍHO

vb Echo24

Filipínští islamisté zabili kanadského rukojmího poté, co za něj nedostali požadované mnohamilionové výkupné. Filipínská armáda našla jeho uříznutou hlavu. Podle tiskových agentur to kanadský premiér Justin Trudeau označil za chladnokrevnou vraždu.

Obětí je 68letý John Ridsdel, kterého extremisté ze Skupiny Abu Sayyafa unesli loni v září v jednom z letovisek na jihu země společně s ještě jedním Kanaďanem, Norem a Filipínkou. Radikálové žádali v přepočtu 21 milionů dolarů (zhruba půl miliardy korun) za každého z nich, později částku snížili na 6,4 milionu (přibližně 150 milionů korun).

Filipínská armáda vede ofenzivu proti bojovníkům ze Skupiny Abu Sayyafa na ostrově Jolo, kde mají islamisté své základny. Poté, co v pondělí vypršelo ultimátum na zaplacení výkupného, armáda oznámila, že se rukojmí pokusí vysvobodit.

Povstalci ze Skupiny Abu Sayyafa podporují teroristickou síť Al-Káida a také bojovníky Islámského státu na Blízkém východě. Skupina Abu Sayyafa je obviňována z celé řady únosů za výkupné a také z pumových útoků a vražd, jimiž terorizuje Filipíny více než dvě desetiletí.

Výkupné v minulosti často dostávala, díky čemuž se pak lépe vyzbrojovala, což filipínské úřady vyhodnotily jako kontraproduktivní, když selhaly všechny snahy na uzavření mírové dohody.

Čtěte také: Islámský stát pronikl do filipínské džungle

Na Filipínách padlo 30 policistů při boji s islamisty

Související články