1 ZMĚNY VE VLÁDĚ

Sobotka chystá razantní kroky, chce do měsíce vyměnit ministry

, , AKTUALIZUJEME

Témata: , , ,

Předseda vlády Bohuslav Sobotka chce ve straně i ve vládě provést razantní kroky. Po neúspěchu ČSSD v krajských a senátních volbách hodlá do měsíce obměnit své ministry i vedení strany. Kolegům to sdělil v pátečním dopise, který má deník Echo24.cz k dispozici. Kvůli chystaným změnám si premiéra pozval na zámek v Lánech prezident Miloš Zeman.

Sobotka se podle vlastních slov chce sejít se všemi ministry za sociální demokracii a zhodnotit jejich práci. Na základě schůzek, které se mají uskutečnit v příštích dnech, pak naplánuje změny v kabinetu. Se změnami chce být hotov do 10. prosince, na kdy je naplánováno zasedání širšího vedení sociální demokracie.

Premiér v dopisu uvedl, že ČSSD potřebuje novou krev, protože trpí únavou z vládnutí a silného zastoupení sociální demokracie ve vládě, Parlamentu i krajích. „Někteří kolegové jsou unaveni a potřebují vystřídat. Konkrétní jména oznámím během následujícího měsíce,“ napsal spolustraníkům.

Výsledkem únavy z vládnutí je podle Sobotky i slabá schopnost soustavně prezentovat výsledky práce strany. Chce na tom proto zapracovat. „Na hnutí ANO vidíme, že často stačí jenom ta prezentace,“ uvedl. ANO podle něj také způsobuje, že přestává fungovat politická slušnost, protože vede konfrontační a lživou kampaň. Na rozdíl od Babišova hnutí také chybí sociálním demokratům silné mobilizační téma pro voliče, myslí si Sobotka.

Zeman přijme Sobotku v Lánech

Premiér se kvůli zaslanému dopisu setká i s prezidentem Milošem Zemanem, ke schůzce dojde v úterý na zámku v Lánech. Do té doby se prezident nechce vyjadřovat k plánům premiéra na obměnu ve vládě. Řekl to novinářům na tiskové konferenci ve Frenštátě pod Radhoštěm po návštěvě Moravskoslezského kraje.

Zeman zároveň novinářům řekl vtip, ve kterém naznačil, že by Sobotka nemusel být po volbách premiérem. Podle vtipu se po volbách sejdou nový a končící premiér. Dosavadní dá svému nástupci tři obálky, které má postupně otevírat, pokud se dostane do krize. V první obálce je napsáno, aby vše svedl na končícího premiéra. Ve druhé, ať vymění polovinu vlády, a ve třetí, aby si připravil tři obálky. „Premiér Sobotka otevírá druhou obálku,“ řekl Zeman.

Dienstbier se nebojí, Mládek nekomentuje

Sociální demokracie má sedm ministrů. Změny se tak mohou dotknout ministra vnitra Milana Chovance, ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, ministryně školství Kateřiny Valachové, ministra lidských práv Jiřího Dienstbiera, ministra průmyslu Jana Mládka a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.

Ministři, kterých by se případné změny dotkly, se zatím k věci vyjádřili jen stručně. Ministryně školství Kateřina Valachová uvedla, že se necítí ohrožena. „Plním úkoly, které mi předseda vlády uložil, necítím se být ohrožena. Je to výlučné rozhodnutí pana předsedy,“ řekla ministryně.

Ani ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera dopis premiéra Bohuslava Sobotky neznepokojuje. „Jsem úplně v klidu,“ řekl pro Echo24.cz a odmítl spekulovat, které konkrétní sociálnědemokratické ministry chce Sobotka vyměnit.

„Rozumím tomu, že premiér cítí potřebu reagovat na situaci po volbách a bude hledat cestu jak posílit stávající tým. Jeho rozhodnutí je třeba respektovat,“ uvedl pro Echo24.cz ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se k věci nechtěla vyjadřovat. „Netuším a je to jeho právo svůj tým měnit. A nemusí nikomu nic vysvětlovat,“ uvedla na dotaz, jestli netuší, koho chce Sobotka vyměnit.

K dopisu se už vyjádřil i ministr vnitra a vlivný člen strany Milan Chovanec. „Je to reakce premiéra a předsedy sociální demokracie na povolební situaci. Ten krok byl očekávaný, premiér si rozmyslel svůj další postup a dopisem ho avizuje,“ řekl Chovanec. Podle něj dopis dostala celá členská základna.

Potvrdil, že premiér plánuje změny ve vládě i v týmu kolem něj, což souvisí s jarním sjezdem ČSSD, kde se bude volit nový předseda strany. „Jeho rozhodnutí na změnu členů vlády je plně v jeho kompetenci, on je vedoucí týmu, on je premiér České republiky. Co se týká kandidatury na sjezdu, to je otázka debaty uvnitř sociální demokracie,“ uzavřel Chovanec.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se k věci na dotaz serveru Echo24.cz původně vyjadřovat nechtěl, později však zaslal krátké vyjádření. „Dopis předsedy strany jsem dostal, jako každý jiný člen ČSSD. Víc informací nemám, ale předpokládám, že se v dohledné době dozvím, jaké má pan premiér úmysly. Já sám tento dopis nebudu komentovat do té doby, než s ním budu hovořit,“ uvedl.

K celé záležitosti se prozatím nevyjádřilo ministerstvo zdravotnictví, které má v gesci Svatopluk Němeček.

Čtěte také: Babiš i Bělobrádek odmítli Sobotkův návrh. Své ministry měnit nechtějí

Sobotka v dopisu také upozornil, že ČSSD prohrála především tam, kde měla dlouhodobě problémy, jež nedokázala vyřešit.„Volební výsledek krajských a senátních voleb, tedy vítězství pouze ve dvou krajích a zisk pouhých dvou senátorů, je pro sociální demokracii neúspěch. Nelze před ním zavírat oči proto, že jsme nakonec díky rozložení sil v jednotlivých krajích získali posty hejtmanů či místa v krajských radách,“ zhodnotil volby Sobotka.

Svým spolustraníkům vytkl nedostatečné zapojení do předvolební kampaně, únavu z vládnutí i absenci jasného tématu, kvůli kterému by lidé přišli k volbám. Neúspěch přičítal i „konfrontační a lživé kampani hnutí ANO“.

ČSSD vyhrála říjnové volby jen v Jihočeském kraji a na Vysočině, nedařilo se jí ani v druhém kole senátních voleb, ve kterém uspěli dva její kandidáti.

Čtěte také: Sobotka: Zeman se vzdaluje ČSSD. Je národní konzervativec

, ,