Propuštění tálibánci: luxus a volný pohyb po Kataru
Pětice vězňů z Guantánama, kteří byli během uplynulého víkendu vyměněni za amerického seržanta Bowe Bergdahla, má celý nadcházející rok strávit v Kataru. Nemají tam však pobývat v nikterak otřesných podmínkách. Muži dostali přidělenou rezidenci a Katar jim umožní volný pohyb na celém území emirátu. Na paradoxní situaci upozornila agentura Reuters.
Z dohody, kterou uzavřel Tálibán se Spojenými státy americkými, přitom vyplývá, že odsouzení muži mají strávit rok pod dohledem katarských autorit. V reakci na víkendové události uvedl nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva obrany, že muži budou v Kataru umístěni ve věznici a že „jejich pohyb a činnost budou omezeny“. Prezident Obama nadto potvrdil, že součástí dohody byly bezpečnostní záruky, které dal Katar USA.
Nyní se však všechno jeví v poněkud jiném světle. ,,Všech pět mužů prošlo zdravotní kontrolou a nyní žijí se svými rodinami v obytném objektu v Dauhá. Mohou se volně pohybovat po celé zemi,“ sdělil zdroj Reuters. Katar jim poskytl povolení k pobytu a rozhodně s nimi nebude zacházet jako s vězni. Američané nemají být do dohledu nad tálibánci žádným způsobem zapojeni.
,,Podle dohody mají muži v Kataru zůstat rok a potom mohou vycestovat kamkoliv. Budou-li chtít, mohou se vrátit do Afghánistánu,“ citovala Reuters katarského představitele.
Kdo jsou však tito muži? A co mohou spáchat po svém propuštění?
Tyto otázky si položil The Washington Post, který přinesl střípky informací o všech bývalých vězních s odkazem na spisy z Guantánama. V nich jsou všichni charakterizováni jako „možné vysoké riziko, které mohou představovat pro USA, jejich zájmy i spojence“.
Všichni zastávali vysoké funkce v rámci tálibánských struktur, ale nedisponují zkušenostmi s událostmi, které následovaly po americké invazi v Afghánistánu. Zadrženi byli v období let 2001 až 2002. Akce Tálibánu a jeho struktury se během jejich věznění dost proměnily. Je zkrátka obtížné předvídat, jakou roli v Tálibánu sehrají po dvanácti měsících, které stráví v Kataru.
Mají jejich vazby s al-Kajdou vůbec nějaký význam? Mohly by jejich zkušenosti být využity pro nábor dalších teroristů? Američané prý tyto otázky důkladně zvážili, ovšem nedospěli k nikterak přesvědčivým závěrům. Nabízí se jak možnost, že propuštění tálibánci budou stoupat v hierarchii žebříčku, tak varianta, že zůstanou na samém okraji tálibánského hnutí.
47letý Khirullah Said Wali Khairkhwa se v roce 1994 podílel na formování Tálibánu a v hnutí byl zastáncem „tvrdé linie“. Údajně byl známý svými vazbami na Usámu bin Ládina.
Dalším je rovněž 47letý Mullah Mohammad Fazl, který byl během devadesátých let velitelem v tálibánské armádě. Měl údajně dohlížet na zabíjení tisíců šíitských muslimů v okolí Kábulu v letech 1998 až 2001. Podle spisu byl přítomen u vězeňské vzpoury v roce 2001, při které zemřel agent CIA Johnny Michael Spann, jenž byl první americkou obětí bojů v Afghánistánu.
Mullah Norullah Noori, kterému je také 47 let, byl správcem několika afghánských oblastí během vlády Tálibánu. Údajně byl rovněž při Spannově smrti a podílel se na vraždění šíitů.
Vysoce postaveným členem Tálibánu byl také 43letý Abdul Haq Wasiq, který v hnutí usiloval o spojenectví s dalšími skupinami islámských fundamentalistů.
Mohammed Nabi Omarimu je 46 let a podle spisu byl jedním z nejvýznamnějších tálibánských vůdců zadržovaných v Guantánamu. Byl členem buňky ve východoafghánské provincii Chóst.
Nestane se z dohody precedent? Varují američtí zákonodárci
Nejen republikánští, ale také demokratičtí zákonodárci vyjádřili znepokojení nad podmínkami dohody a varují, aby se z události nestal precedent. Zpochybňují i míru dohledu nad propuštěnými tálibánskými vůdci a podle informací Reuters se tyto obavy nezdají být lichými.
Podle některých členů Kongresu navíc porušil americký prezident zákon tím, že jim nepředložil dohodu ke zvážení, napsala Reuters.
Barack Obama včera reagoval na znepokojené hlasy těmito slovy: „Bez ohledu na okolnosti i na to, jaký dopad tyto okolnosti mohou mít, dostali jsme ze zajetí amerického vojáka,“ řekl včera při návštěvě Varšavy.