Zeman navrhuje zestátnění ČT, je prý hlásnou troubou TOP 09
ZEMAN proti ČT
Prezident Miloš Zeman navrhuje zestátnění České televize, uvedl to dnes v rozhovoru pro Parlamentní listy. Místo koncesionářských poplatků by ji podle prezidenta ČR měl financovat stát z rozpočtu. V současné době je veřejnoprávní televize podle Zemana jen hlásnou troubou jedné politické strany, TOP 09. Česká televize se proti tvrzení ohradila a řekla, že poskytuje službu veřejnosti, nikoli politickým stranám.
„Domnívám se, že Česká televize by neměla být veřejnoprávní, ale státní institucí, že by koncesionáři neměli platit 135 korun měsíčně za její provoz, že by tento provoz měl být hrazený ze státního rozpočtu, protože v současné době je Česká televize pouze hlásnou troubou jedné jediné politické strany, která se jmenuje TOP 09,“ uvedl prezident Zeman.
Miloš Zeman pro PL přednesl radikální návrh, co s Českou televizí. Způsobí to poprask: https://t.co/3OghgE3uGu
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 11, 2016
„Někteří moji poradci mi říkají, že základní vadou generálního ředitele České televize je to, že Českou televizi vlastně neřídí a že ji řídí nejrůznější úředníci na nižších postech. Nejsem specialista na Českou televizi a nemohu tedy toto tvrzení objektivně posoudit, nicméně platí to, co jsem už uvedl, to jest, že Česká televize by měla být státní a nikoli veřejnoprávní, protože pojem veřejnoprávnosti je hybridní pojem, který slučuje nedostatky veřejné a soukromé televize,“ dodal Zeman.
ČT neposkytuje službu politickým stranám
Vyjádření Miloše Zemana ve středu v podvečer komentovala i sama ČT, jejíž vysílání podle tiskové mluvčí ČT Alžběty Plívové nelze zplošťovat pouze na zpravodajství. „Česká televize jako ostatní veřejnoprávní média poskytuje službu veřejnosti, nikoli politickým stranám či jednotlivým představitelům státu. Veřejnoprávní média jsou oporou principů občanské svobody a zárukou nezávislé novinářské práce. Proto v žádné z demokratických zemí v Evropě státní televize zřízeny nejsou. Způsob financování veřejnoprávních médií není rozhodující. Forma koncesionářských poplatků nicméně zaručuje, i podle Evropské vysílatelské unie, jež sdružuje veřejnoprávní média v šestapadesáti zemích, jejich největší nezávislost na politicích a aktuálních změnách politické situace,“ uvádí mluvčí Alžběta Plívová pro ECHO24.cz.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v této souvislosti pro ECHO24. cz řekl, že ho slova Miloše Zemana nepřekvapují. „Není to nic nového. Útoky pana prezidenta a jeho spojenců na veřejnoprávní média jsou již pravidlem. Ti, kterým na svobodě slova, principech pluralitní demokracie a veřejnoprávních médiích záleží, nesmí jejich zestátnění připustit. V podání pana prezidenta je to takový nekonečný příběh,“ řekl předseda opoziční TOP 09.
Zeman nekritizoval ČT poprvé
Není to poprvé, kdy se z úst Miloše Zemana na Českou televizi snáší kritika. Prezident o zrušení poplatků mluvil již v březnu 2015. Podpořil přitom návrh, že by lidé nemuseli platit koncesionářské poplatky televizi, ale místo toho by je mohli věnovat na obecně prospěšné účely. ČT to tehdy označila za bezprecedentní útok na nezávislost televize. A podobně mluvili i poslanci. Europoslanec Pavel Svoboda Zemanovo tehdejší vyjádření na adresu ČT komentoval tak, že „jde o určité politické vydírání, aby ČT omezila určitý druh zpravodajství“.