FOTO ze zničeného Kobani: Jen Kurdové mohou zastavit islamisty

V Sýrii pod ochranou Kurdů

FOTO ze zničeného Kobani: Jen Kurdové mohou zastavit islamistyNOVÉ
Europoslanec Štětina s obránci města Kobani. Foto: Facebook / Jaromír Štětina
7
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Europoslanec Jaromír Štětina navštívil vojenské jednotky Kurdů v Sýrii. Stalo se tak na pozvání velitelky kurdských ženských oddílů YPJ bojujících proti Islámskému státu. Během svého pobytu projel Štětina mnoho rozbombardovaných vesnic i město Kobani. ,,Jediná cesta, jak zabránit další uprchlické krizi, resp. zastavit tu probíhající, je kompletně vojensky zničit Islámský stát. Ti lidé utíkají, protože mají zničené domovy, oni se nemají kam vrátit,“ upozorňuje politik.

Nesrin Abdullahová, velitelka ženských oddílů YPJ, navštívila v září, za účelem účasti na bezpečnostní konferenci, Prahu. Mimo jiné se zde setkala s europoslancem Štětinou, kterého vzápětí písemně pozvala, aby se přijel osobně podívat do Sýrie. Čech se tak stal prvním europoslancem, který navštívil oblast Rojava, pás obývaný Kurdy v severní Sýrii podél turecké hranice. ,,Návštěvu jsem absolvoval jako ústavní činitel, veškeré náklady hradil Evropský parlament,“ upozorňuje politik.

Kurdové pociťovali za europoslance velkou zodpovědnost. ,,Celou dobu mě doprovázelo komando včetně 7 pick upů,“ vypráví Štětina. Jeho tvrzení dokládá několik fotografií maskovaných bojovníků, kteří byli jeho „ochrankou“. Během tří dnů projel se svým doprovodem přibližně 800 kilometrů. ,,Projeli jsme skrz stovky opuštěných vesnic, které Islámský stát rozbombardoval, zničil,“ popisuje svůj zážitek Jaromír Štětina.

Dnes v noci jsem se vrátil do Prahy ze Sýrie. Projel jsem několik set kilometrů územím syrského Kurdistánu mezi Tigrisem...

Posted by Jaromír Štětina on 21. říjen 2015


Politik dokonce jednal v generálním štábu kurdské domobrany s kurdským nejvyšším velením. ,,Základní poznatek, který jsem si ze své cesty přivezl, je, že Kurdové jsou aktuálně jediná pozemní síla, která je schopna za letecké podpory USA zničit základny Islámského státu a zabránit dalším uprchlickým vlnám,“ zdůrazňuje Štětina. Podle něj je pro to ale nezbytná podpora zvenčí. ,,Oni jsou skutečně ochotní přivítat jakéhokoliv pozorovatele a vše mu tam ukázat,“ opakuje Štětina, který je na oplátku pozval do Evropského parlamentu.

Dijwar Xcbat, velitel obránců Kobani, Štětinovi jeho domněnky potvrdil, když řekl, že zásadní pro ně je mít dostatek zbraní a munice, vycvičené specialisty a lepší koordinaci s koalicí Spojených států amerických. Jako další potřebné uvedl přítomnost vojenských pozorovatelů z OSN či NATO, odborníků na miny a detektory sebevrahů.

K nasi ochrane pri prujezdu syrskym Kurdistanem patril i kulometcik na pick upu.

Posted by Jaromír Štětina on 22. říjen 2015


Právě z toho důvodu oceňuje Štětina přístup České republiky, která dodala Kurdům zásilku 500 tun vojenského materiálu. Podle něj by takto mělo postupovat více států. ,,Pomoc od Evropské unie je nemožná, protože EU je v názoru na toto téma nejednotná. Kurdové by měli hledat pomoc u jednotlivých států, přičemž další by se pak určitě přidaly,“ tvrdí europoslanec, který předpovídá, že rozpad Sýrie povede ke vzniku zárodku nového Kurdského státu.

Nedávné ruské zapojení do konfliktu podle Štětiny válku v Sýrii jen prodloužilo. ,,Rusové do bojů vstoupili v momentě, kdy měl režim Bašára Asada namále,“ podotýká politik. Dodal také, že Islámský stát nepáchá takovou škodu na lidských životech jako Asad. ,,V první polovině letošního roku zemřelo rukou bojovníků z IS na 900 civilistů, Asadova armáda jich ale za stejné období zabila desetkrát více,“ uzavírá Štětina.

Čtěte také:

Kurdové prý vytlačili islamisty z Kobani

Štětina: Ukrajinci se na rozdíl od nás v roce 68 brání

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články