2 Převážel 37 běženců

Čech pašoval uprchlíky. V Rakousku mu hrozí až 10 let

NOVÉ

Témata: , ,

Rakouské úřady obvinily českého občana z pašování uprchlíků. S 37 běženci v nákladním prostoru vozu mladíka zadržely na dálnici nedaleko Vídně. Deníku ECHO24.cz to potvrdilo české velvyslanectví ve Vídni. V Rakousku mu za to hrozí až deset let vězení.

„Rakouská policie zadržela muže mezi 20 až 25 lety na konci července. Místní úřady proti němu následně vznesly obvinění z pašování uprchlíků. V současné chvíli je ve vazbě, která mu byla před zhruba více než týdnem prodloužena,“ řekla deníku ECHO24.cz Lucie Steinichová z konzulárního oddělení českého velvyslanectví ve Vídni.

Mladíka rakouské úřady umístily do věznice ve městě Sankt Pölten, která leží 60 kilometrů západně od Vídně. Podle českého zastupitelského úřadu se nedá očekávat, že by byl souzen na svobodě. Muži, který se podle jeho advokáta k činu přiznal, za pašování lidí v Rakousku hrozí trest odnětí svobody jeden až deset let vězení.

Čtěte také: Zátah na uprchlíky na nádraží v Břeclavi: přes 200 zadržených

„Nedávno rakouské úřady za nelegální převoz lidí odsoudily dva maďarské příslušníky k jednomu a dvěma letům vězení nepodmíněně. Soud přihlédnul k okolnostem převozu, mimo jiné k tomu, že překupníci běžencům dávali najíst a napít. Dělali i zastávky. V návaznosti na tragédii z minulého týdne se dá ale očekávat, že se tresty za pašování zpřísní,“ komentoval to zastupitelský úřad s ohledem na nález 71 mrtvých těl v nákladním voze.

Další podrobnosti ohledně národnostní příslušnosti běženců, jejich zdravotního stavu nebo zamýšlené trasy tamní prokuratura neuvedla. Zatím není také jasné, zda muž patřil k organizovanému gangu, nebo zda převážel běžence sám za úplatek.

Rakousko zpřísnilo kontroly

Místní úřady na přechodech své východní hranice zavedly intenzivnější kontroly vozidel, které by mohly uprchlíky ukrývat. Auta jsou prověřována v blízkosti hranic na vytipovaných místech a v součinnosti s policiemi sousedních zemí.

Čtěte také: Lifrují Maďaři uprchlíky na Západ? Rakušané vlaky zastavují

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová ke zpřísnění opatření vůči převaděčům přistoupila po čtvrtečním nálezu nákladního auta s 71 mrtvými uprchlíky, kteří se v chladírenském voze zřejmě udusili. Maďarská policie již zadržela pět osob podezřelých v souvislosti s touto tragickou událostí – čtyři Bulhary a Afghánce.

Na hlavní maďarské dálnici M1 vedoucí do Rakouska se kvůli opatření vytvořila fronta dlouhá až 20 kilometrů, uvedla maďarská tisková agentura MTI. Za uplynulý víkend se podařilo objevit na 200 migrantů a zadržet pět osob zapojených do pašování lidí.

Čtěte také: Pašerák nechal v Rakousku málem zemřít žízní tři děti

‚Chování východní Evropy je skandální,‘ zpražil nás francouzský ministr

Slováci kritizují Rakousko za stavbu uprchlického tábora u hranic

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.