Babiš líčí na podvodníky se spotřební daní. Výsledek je nejistý
Lepší výběr daňových nedoplatků a větší přísnost na ty, kdo měli s placením daní už dříve problémy. S takovým cílem nachystalo ministerstvo financí novelu zákona o spotřebních daních, která má do praxe vstoupit už od ledna příštího roku. Šéf resortu Andrej Babiš (ANO) doufá, že právě díky pečlivějšímu výběru peněz do státní kasy získá miliardy navíc na priority vláda.
Co mají společného minerální oleje, líh, pivo, víno a tabákové výrobky? Všechno je to zboží podléhající spotřební dani a státu tak z jeho prodeje teoreticky plynou nemalé prostředky. Prakticky jde také ale o velký prostor pro nejrůznější daňové optimalizace a úniky. Ať už při prodeji nekolkovaných cigaret nebo alkoholu či třeba při přimíchávání minerálních olejů do klasických paliv.
Rozsáhlý materiál ministerstva financí má přepsat legislativu v oblasti spotřebních daní tak, aby měli velcí hráči méně prostoru na své triky a podvody. A zároveň zabránit tomu, úprava nezkomplikovala už tak rozsáhlou byrokracii pro drobné podnikatele a živnostníky v oboru.
Registr pro obchodníky s minerálními oleji
„Konkrétně je navrženo zpřísnění povolovacích řízení tak, že u subjektů, kterým je umožněno nakládat s vybranými výrobky podléhajícími spotřební dani, bude posuzována jejich rizikovost z hlediska jejich trestněprávní bezúhonnosti a daňové spolehlivosti, daňové bezdlužnosti a ekonomické stability,“ stojí v návrhu, který má server ECHO24.cz k dispozici.
„Dále navrhovaná úprava zavádí registr osob nakládajících se zvláštními minerálními oleji, v návaznosti na daňové podvody související s ilegálním přimícháváním nezdaněných zvláštních minerálních olejů do pohonných hmot, zejména motorové nafty,“ dodává materiál.
Ministr Babiš sice opakovaně zmiňoval, že potenciál pro lepší výběr daní jde v Česku podle odborných studií až do sta miliard korun ročně. V pozdějších vyjádřeních z takové cifry ale výrazně slevoval až do řádu jednotek miliard či dokonce stovek milionů.
Novela s navrženou účinností od 1. ledna 2015 čeká teď na připomínky dalších resortů, pak půjde na jednání vlády, odkud poputuje do parlamentu a k prezidentovi. Ve výsledky by měl – aspoň podle Babiše a jeho týmu – výrazně klesnout počet rizikových hráčů, kteří můžou nakládat s výrobky podléhajícími spotřební dani. V plánu je i navýšení finančního stropu, který je důležitý pro obchodníky s minerálními oleji. Maximální výše zajištěné spotřební daně by tu ze stávajících 100 milionů mohla vyskočit až na 1,5 miliardy.
Kolik peněz získá stát navíc? Ani ministerstvo netuší
Kvůli podvodům s daní u minerálních olejů, kdy je nezdaněný olej přimícháván do nafty, má vzniknout zvláštní „registr osob nakládajících se zvláštními minerálními oleji“. Sem mají být zapisováni výrobci, distributoři a koneční spotřebitelé této komodity. „Povinnosti spojené s registrem se budou vztahovat pouze na osoby, které nabývají tyto oleje volně ložené nebo umístěné v baleních přesahujících 210 litrů. Navrhovaná úprava by tak měla co nejméně dopadnout na malé distributory a spotřebitele zvláštních minerálních olejů,“ slibuje ministerstvo.
Ministr Babiš sice opakovaně zmiňoval, že potenciál pro lepší výběr daní jde v Česku podle odborných studií až do sta miliard korun ročně. V pozdějších vyjádřeních z takové cifry ale výrazně slevoval až do řádu jednotek miliard či dokonce stovek milionů. Ani ministerstvo financí teď nedokáže vyčíslit, jaké dodatečný přísun peněz by novela zákona o spotřební dani mohla pro rozpočet mohla znamenat.