Ano, Fajád za pět Čechů, nepřímo potvrdil ministr Stropnický
Kauza unesených Čechů v Libanonu
Libanonec Alí Fajád je na svobodě. Rozhodl o tom pražský Městský soud poté, co ministr spravedlnosti Robert Pelikán nevyhověl žádosti Spojených států amerických o jeho vydání do zámoří. Ministr obrany Martin Stropnický zmínil pro Hospodářské noviny, že je případ „svázaný“ s propuštěním pětice českých občanů zadržovaných v Libanonu.
„Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,” prohlásil ministr Stropnický. Jeho slova citoval server iHned. Že propuštění Libanonce souvisí s pěticí Čechů, spekulovala dříve média. Čeští občané přiletěli vládním speciálem zpět do Česka.
Čtěte také: Češi unesení v Libanonu už jsou v Praze. Promluví?
Slova ministra obrany ale nechtěl Robert Pelikán ani potvrdit, ani vyvrátit. „Je to údajný výrok kolegy Stropnického,“ uvedl ministr spravedlnosti s tím, že to je dotaz na ministra obrany.
Jestli Fajád po svém propuštění zamířil k hranicím, už české úřady nezajímá. „To není naše věc. Rozhodovali jsme jen o tom, zda bude, nebo nebude vydán do USA,“ dodal s tím, že k tomu přispěla povaha skutku, důkazy a zpravodajské informace. Společně s ním byl propuštěn také Chálid Marabí z Pobřeží slonoviny.
Ministr Pelikán nechtěl říci ani to, proč se propuštění netýká všech tří lidí, o které požádaly Spojené státy. „Situace každého z těch tří lidí je odlišná,“ uvedl. Jedná se podle něj o rozhodnutí politické, případně mezinárodně politické. Zda došlo k dohodě s libanonskou nebo americkou stranu, však odmítl komentovat.
V reakci na Pelikánova slova upravil svůj komentář i ministr obrany: „Mé vyjádření pro HN bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité. Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí, že vláda s teroristy nevyjednává,“ uvedl Stropnický v tiskovém vyjádření.
Nejdůležitější na celé situaci je podle Stropnického fakt, že celá pětice Čechů je v současné době v pořádku ve své vlasti. Ministr obrany oznámil také svůj úmysl zdržet se jakýchkoli dalších komentářů týkajících se právě probíhající kauzy.
Nicméně podle informací serveru Neovlivní.cz Česko záměr vyměnit své občany držené v Libanonu za Fajáda, který byl v české vazební věznice, se Spojenými státy konzultovala. Skutečným důvodem tlaku na vydání Fajáda totiž možná nebyly údajné trestné činy, ale detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje, uvedl internetový deník.
Alí Fajád byl v Česku držen od dubna 2014 ve vazbě a čelil obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání žádaly Prahu Spojené státy. V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění – Faouzi Jaber a Chálid Marabí.
Trojice svou vinu i vydání odmítala. Mužům v USA hrozí až doživotí. Podle Spojených států nabídli drogy a zbraně americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy teroristické organizace FARC.
Konečný souhlas s extradicí tří mužů musel vyslovit ministr Pelikán, kterému od poloviny prosince plynula tříměsíční lhůta pro rozhodnutí. O třetím muži zatím ministr nerozhodl, dodala bez bližších podrobností.