Česko propustilo Fajáda, velvyslanectví USA je v šoku

UNESENÍ ČEŠI

Česko propustilo Fajáda, velvyslanectví USA je v šokuAKTUALIZOVÁNO
Americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro v pořadu ČT Události, komentáře. Foto: FOTO: Repro Česká televize
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Velvyslanectví Spojených států velmi ostře kritizovalo rozhodnutí české vlády, která podle něj odmítla vydat do USA Libanonce Alího Fajáda a Chálida Marabího. Pro takový verdikt podle americké strany neexistuje žádné ospravedlnění. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení obou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě, uvedlo dnes velvyslanectví v tiskové zprávě.

„Jsme šokováni rozhodnutím propustit Alího Fajáda a Chalída El Marábího. Jsou to nebezpečné osoby a pro jejich propuštění tedy neexistuje žádné ospravedlnění,“ uvedlo v reakci na propuštění Libanonce podle České televize americké velvyslanectví.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán přitom už dříve uvedl, že o svém rozhodnutí propustit Fajáda hovořil krátce před tiskovou konferencí s americkým velvyslancem. „Situaci jsme si vysvětlovali,“ podotkl k tomu stručně. Spojené státy se ale jsou ale i tak konečným rozhodnutím České republiky zaskočeny.

Celé vyjádření amerického velvyslanectví: Jsme šokováni rozhodnutím české vlády propustit Alího Fajáda a Chalída El Marábího. Tito muži čelí u amerického federálního soudu obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády, dále z pokusu získat, přepravit a použít protiletadlové střely a z pokusu poskytnout materiální podporu teroristické organizaci. Pražský vrchní soud se jejich případem zabýval a souhlasil s tím, že můžou být vydáni do Spojených států. Neexistuje žádné ospravedlnění toho, že tyto nebezpečné osoby byly propuštěny. Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení našich dvou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky postupoval ministr spravedlnosti v případu Libanonce Alího Fajáda, kterého odmítl vydat do Spojených států, v souladu s českými zákony. Naši partneři by to měli respektovat, napsal dnes předseda vlády v reakci na kritiku USA.

Na celou situaci zareagoval i zástupce opozice Miroslav Kalousek. Vláda podle něj v souvislosti s propuštěním Libanonce evidentně selhala. „Americkou ambasádu zjevně šokovalo, že česká vláda bojuje proti terorismu pouze verbálně. Ve skutečnosti to pro ni evidentně žádná priorita není, protože tady v rámci boje proti terorismu evidentně selhala,“ prohlásil předseda TOP 09.

Pětice Čechů za Fajáda

Vládní letecký speciál s pěticí Čechů unesených v Libanonu přistál dnes po 16:00 na vojenském letišti v pražských Kbelích. Unesené Čechy by nyní měla podle dřívějších informací čekat zdravotní kontrola. Dnes byl zároveň z vazby propuštěn Libanonec Alí Fajád, o jehož vydání usilovaly Spojené státy, jejich žádost zamítl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Americkou stranu ovšem toto rozhodnutí pobouřilo, propuštění Fajáda označilo jejich velvyslanectví za šokující.

Propuštění Češi opustili prostor letiště jedním ze zadních vjezdů mimo kontrolu vojenské policie. Muži poté okamžitě zamířili do jednoho z pražských zdravotnických zařízení k běžné kontrole. Spekulace o následném výslechu zatím nikdo nepotvrdil. Objevily se rovněž informace o zadržení nejstaršího z mužů, Fajádova advokáta, ani tato spekulace ale podle České televize není prozatím potvrzená.

Ministr obrany Martin Stropnický potvrdil spekulace, že propuštění Čechů bylo podmíněno nevydáním Fajáda do USA. Prozatím není jasné, zda je čeká výslech. Ministerstvo spravedlnosti zatím tuto zprávu nepotvrdilo. Unesené Čechy by nyní měla podle dřívějších informací čekat zdravotní kontrola.

„Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí, že vláda s teroristy nevyjednává. Za nejpodstatnější pak považuji, že v tuto chvíli je již všech pět českých občanů v pořádku na našem území. Do prošetření celé události se zdržím jakýchkoliv dalších komentářů,“ uvedl ministr v tiskovém prohlášení.

Nedlouho poté, co dnes po poledni letoun s Čechy odstartoval z Bejrútu, byl propuštěn z vazby Libanonec Alí Fajád. O jeho vydání kvůli údajné spolupráci s teroristy usilovaly Spojené státy, jejich žádost ale zamítl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přitom v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že návrat Čechů domů byl podmíněn nevydáním Fajáda do USA. Dosud o této výměně spekulovala jen česká a libanonská média, úřady ji oficiálně nekomentovaly. I Pelikán dnes takovou dohodu odmítl potvrdit.

Muži zmizeli v Libanonu loni v červenci, na svobodě jsou od pondělka. Vládní airbus pro ně odletěl ve středu. Na palubě speciálu byli zdravotníci i policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který jejich zmizení v Česku vyšetřuje.

Propuštěný agent

Mezi zadržovanými Čechy údajně byl příslušník armádní tajné služby Martin Psík. „Hlásíme se k panu Psíkovi, další informace nebudu poskytovat,“ řekl po dnešním zasedání sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství její ředitel Jan Beroun. Média spekulovala o tom, že pětice padla do léčky libanonské tajné služby, která chtěla dostat z Česka Fajáda.

Prostředník údajně nabízel informace o Čechovi uneseném o několik měsíců dříve v Libyi. Zatímco česká civilní rozvědka údajně nabídku považovala za past, armádní služba poslala do Libanonu Psíka. Beroun se k tomu vyjádřit nechtěl. „Důvodem, proč k tomu kontaktu došlo, tak bylo určitě plnění úkolů zpravodajské služby v zájmu českého státu,“ řekl.

Předseda sněmovní komise Bohuslav Chalupa (ANO) připustil „určitý problém“ v koordinaci tajných služeb. Může si to podle něho vyžádat i legislativní úpravu.

Čtěte také: Ano, Fajád za pět Čechů, nepřímo potvrdil ministr Stropnický

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články