Dražší benzin kvůli uprchlíkům? Dobrý nápad, zní z Bruselu

Dražší benzin kvůli uprchlíkům? Dobrý nápad, zní z BruseluNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
Svět

Financování uprchlické krize

bp Echo24

Když německý šéf státní pokladny Wolfgang Schäuble přišel nedávno s návrhem na zavedení speciální daně z benzinu, která by zaplatila potíže s přívalem běženců do Evropy, vysloužil si tím kritiku. Jeho nápad ale teď pochválil eurokomisař Valdis Dombrovskis, podle kterého by takové celounijní opatření mohlo přispět k řešení migrační krize, se kterou se potýká celá Evropa.

„Daň z pohonných hmot, na národní nebo evropské úrovni, by mohla být zdrojem financování. Především když vezmete v úvahu, že jsou ceny benzinu na historickém minimu,“ řekl Valdis Dombrovskis pro německý časopis Der Spiegel. Lotyšský politik zastává post eurokomisaře pro euro a sociální dialog. Jeho slova citoval server The Local.

Vytvořit zvláštní celounijní daň na benzin navrhl v polovině ledna německý ministr financí Wolfgang Schäuble. „Musíme chránit vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu. Řešení tohoto problému nesmí spočívat v omezování stávajících prostředků,“ řekl Schäuble. Pokud ale není možné dodatečné peníze najít ve státním a ani v unijním rozpočtu, mohly by podle něj být zdrojem financí například odvody z každého litru benzinu. O výši takové daně se ale nezmínil.

Nicméně sklidil za to bouři nevole, a to i v řadách vlastní strany CDU. Podle místopředsedkyně Křesťanskodemokratické unie Julie Klöcknerové není obhajitelné, aby lidé odváděli další peníze, když Německo má rekordní daňové příjmy a rozpočtové přebytky.

Schäubleho představu odmítá i český ministr financí Andrej Babiš. „Jeho návrh je nepřijatelný. My takovouhle daň nechceme,“ řekl český ministr. Připomněl, že každá unijní země má jiný názor na uprchlíky, jinou imigrační politiku. Podle něj by návrh v Evropské unii stejně neprošel, protože veškeré daňové změny musí být přijaté jednomyslně. „Toto fakt není dobrý nápad a my s tím nemůžeme souhlasit,“ dodal Babiš.

Proti další dani z pohonných hmot se staví i největší německý autoklub ADAC. „Jen proto, že nyní je benzin levný, není žádný důvod ke šroubování cen,“ uvedlo sdružení.

Čtěte také: Merkelová pod tlakem. Bude kvůli běžencům dražší benzín v EU?

Maskovaní neonacisté ve Stockholmu napadali uprchlíky

 

Související články