Sluníčkové ministerstvo? Pelikánův resort je od teď ‚HateFree‘

KAMPAŇ PROTI NENÁVISTI

Sluníčkové ministerstvo? Pelikánův resort je od teď ‚HateFree‘NOVÉ
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán vylepuje cedulku HateFree na dveře ministerstva. Foto: Foto: Facebook HateFree culture
2
Domov

Echo24

Ministerstvo spravedlnosti se připojilo ke kampani HateFree Culture. ČTK to v pátek sdělila mluvčí Pelikánova úřadu Tereza Schejbalová. Iniciativa zřízená vládní Agenturou pro sociální začleňování odmítá násilí a projevy agrese, aktuálně k ní přistoupil například pražský magistrát.

Na vstupních dveřích úřadu, který sídlí ve Vyšehradské ulici v Praze 2, je od pátku růžová nálepka signalizující, že ministerstvo je tzv. hate free zónou. Takto označené prostory chtějí dát návštěvníkům najevo, že se v jejich prostředí nemusejí bát nenávistných útoků ze strany zaměstnanců i ze strany hostů. Deklarují, že je u nich vítán každý bez ohledu na příslušnost k etnické, náboženské, sexuální, subkulturní nebo jiné sociální skupině.

„Veřejné instituce jsou ‚hate free‘ vlastně automaticky, přímo z ústavy. V situaci, kdy je řada provozoven, které se do tohoto projektu zapojily, terčem útoků dokonce již nejen verbálních, jsme považovali za potřebné to připomenout,“ řekl k postupu ministerstva šéf resortu Robert Pelikán (ANO).

O konkrétní podpoře kampaně bude ministr jednat s vedením iniciativy. Spolupracovat by chtěl v oblasti osvěty, která by se týkala témat legislativy a nenávisti.

Hate Free Culture je projektem vládní Agentury pro sociální začleňování, který funguje tři roky. Cílem kampaně je reagovat na nenávistné projevy na internetu nebo v běžném životě.

Několik kaváren, obchodů a dalších míst, které propagují heslo hate free, nedávno napadli sprejeři a pomalovali je hesly a nacistickými symboly. Policisté pátrají po vinících, podezírají je z poškození cizí věci sprejerstvím, z podněcování k nenávisti a z projevů sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. V případě odsouzení hrozí pachatelům až tři roky vězení.

Čtěte také: Útok na multikulturní podniky. Vandalové na ně nastříkali nacistické šifry

O Hitlera vandalům primárně nešlo, provokuje je HateFree, míní expert Mareš