Útok na multikulturní podniky. Vandalové na ně nastříkali nacistické šifry

Útok na kavárnu

Útok na multikulturní podniky. Vandalové na ně nastříkali nacistické šifryAKTUALIZOVÁNO
Posprejovaná zeď na Karlově náměstí. Foto: Foto: Facebook/Magda Faltová
Domov

vbly Echo24

V noci na neděli došlo v Praze k nejméně pěti vandalským útokům, při nichž se na různých místech objevila neonacistická symbolika. Terčem vandalů se staly zejména podniky, které se snaží bojovat proti nenávisti ve společnosti. Vandalové poškodili například kavárnu mamacoffee na náměstí Jiřího z Poděbrad, která propaguje multikulturalismus. Stejně tak poškodili výlohu pražského obchodu Správná podprsenka, která se rovněž snaží bojovat za společnost bez předsudků. Další podobné symboly se objevily v podchodu metra na Karlově náměstí. Police incidenty označila za zločin proti lidskosti. 

Policie už od rána vyšetřuje útok na pražských Vinohradech poblíž náměstí Jiřího z Poděbrad. „Kavárnu postříkali červenou barvou – barvou krve,“ popsala serveru ECHO24.cz následky útoku Markéta Kolanová z kavárny mamacoffee. Vandalskému činu podle Kolanové nepředcházely žádné výhrůžky ani jiné náznaky.

Na průčelí kavárny se kromě červených skvrn objevily i některé symboly, které bývají spojovány s krajní pravicí. Kromě známé šifry 14/88, která odkazuje na jméno nacistického vůdce Adolfa Hitlera a na nechvalně proslulý pozdrav „Heil Hitler“ se zde objevil i akronym GNLS (Good Night Left Side) a takzvaný Keltský kříž. Poblíž kavárny se rovněž objevily samolepky s nápisem „Anti-antifa“, které jsou oblíbené mezi krajně pravicovými radikály.

Terčem vandalů se ale stala i prodejna Správná podprsenka, která se nachází jen o několik ulic vedle kavárny mamacoffee. I zde se objevily červené skvrny a samolepky s nápisem „Anti-antifa“.

„Skvrny se nám už podařilo alespoň zčásti umýt, ale musím se přiznat, že útok vandalů nás dokonale šokoval. Přivolali jsme policajty, kteří sice všechno sepsali, ale jinak na mě působili dojmem, že je to moc nezajímá a radši by to ani neřešili,“ řekla serveru ECHO24.cz Karolina Tomascová z prodejny Správná podprsenka.

Vandalové útočili na ‚zóny bez nenávisti‘

Útok vandalů podle ní souvisí s tím, že prodejna Správná podprsenka patří do sítě takzvaných HateFree Zone. Jedná se o síť podniků a dalších institucí, které spolupracují s vládní agenturou HateFree. Ta se snaží bojovat proti nenávisti v české společnosti a omezovat předsudky. Kromě prodejny Správná podprsenka do této sítě patří i další podniky, které se v noci na neděli staly terčem vandalů. Proklamovaným cílem HateFree zón je poskytnout příjemné a bezpečné prostředí všem lidem bez rozdílu.

Tomascovou podle vlastních slov šokovalo především načasování vandalismu. „Zhruba před týdnem jsme se zapojili do projektu agentury HateFree a stali jsme se takzvanou HateFree zónou. Na prodejně jsme neměli žádnou samolepku ani nic, co by naši spojitost s HateFree naznačovalo. Pouze jsme se objevili na webu agentury HateFree,“ uvedla.

Kavárna mamacoffee a prodejna Správná podprsenka ale nebyly jediné podniky, kde udeřili vandalové. Neonacistická symbolika – jmenovitě šifra 14/88 a takzvaný Keltský kříž – se objevila i na průčelí pražského podniku Café v Lese.

Neonacistická symbolika se rovněž objevila na fasádě podniku La Bibiche, který se nachází na pražských Vinohradech. I zde se objevila šifra 88. Kromě ní se zde objevil nápis „Smrt HateFree“, kterým vandalové zcela očividně odkazovali na to, že podnik La Bibiche patří mezi tzv. HateFree zóny.

Vandalové ale nenechali na pokoji ani tetovací salon Inkdividual. I na jeho fasádě se objevily nápisy „Smrt HateFree“ a nacistické šifry 14/88. Salon Inkdividual se stejně jako ostatní poškozené podniky nacházejí v okolí pražských Vinohrad.

Hákový kříž a výhrůžky Klinice

Vandalové v noci na neděli rovněž udeřili na pražském Karlově náměstí. Tam se objevily nápisy, které slibují odplatu antifašistickému hnutí Antifa a Autonomnímu sociálnímu centru Klinika. Centrum na pražském Žižkově se ostatně už dříve stalo obětí žhářského útoku. Kromě nápisů se na Karlově náměstí objevil i hákový kříž a šifra 14/88.

Oznámení o posprejovaných zdech přicházela na policii postupně. „Zpočátku jsme se věnovali lokalitě Jiřího z Poděbrad. Posléze jsme přijali oznámení k té samé situaci v ulicích Francouzská a Vinohradská. Momentálně se věnujeme podobné situaci ve vestibulu metra Karlovo náměstí,“ uvedl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. Podle něj šlo kromě nápisů na budovách také o vylepené plakáty.

Samotná agentura HateFree, která takzvané HateFree zóny zastřešuje, se k incidentu vyjádřila na svém Facebooku. „Náš pohled na takové činy je, že každý člověk v naší zemi má právo na svůj názor a může ho svobodně vyjádřit. Každý další se může k jeho názoru vyjádřit v rámci zákonů. Napadání, ničení majetku, šikana a další činy však jsou protizákonné a společnost by měla dát jasně najevo, že takováto forma diskuze legitimní není,“ uvedla agentura.

Agentura zároveň zdůraznila, že takovéto projevy jsou nepřijatelné v každé situaci – ať už jsou obětí aktivisté bojující proti nenávisti nebo třeba příznivci iniciativy IvČRN.

V reakci na sérii vandalských útoků rovněž antifašističtí aktivisté svolali demonstraci nazvanou solidární shromáždění: Praha se nebojí. Ta se má konat v pondělí v 18:00 na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Kalousek: Slušní Češi pomalovali pražské kavárny

Pozadu ale nezůstali ani politici. „Tisková zpráva: Prezident republiky dnes ocenil Policii ČR za prostor,který poskytla slušným Čechům pro pomalování pražských kaváren,“ prohlásil s ironií sobě vlastní předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

K vandalským útokům se vyjádřil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který často mluví o tom, že se tzv. pražská kavárna a příznivci TOP 09 fašizují. Tentokrát volil mírnější tón. „Česká společnost není rozštěpena, neradikalizuje se a rozhodně nepodléhá extremismu. Zachovává si zdravý a především svobodný úsudek. Problémem je ale radikalizace extremistů levicových i pravicových, kteří jsou nositeli netolerance. Levicoví a pravicoví extremisté ničí státní symboly, zapalují auta nebo sprejují po výlohách kaváren,“ uvedl na Facebooku.

Několik hodin poté, co se veřejnost o vandalských útocích dozvěděla, se k této problematice vyjádřil i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. „Každý jednotlivý člověk se musí v České republice cítit bezpečně. Jako člověk i jako ministr odsuzuji veškeré útoky na místa a lidi, kteří nesdílejí národoveckou a neonacistickou rétoriku útočníků. Na jednání vlády budu žádat informaci, jak ministerstvo vnitra hodlá předcházet útokům, jako byly ty na centrum Kašpárek v Pardubicích, pražskou Kliniku i kavárny a obchod v Praze o tomto víkendu. Násilí ani výhrůžky násilím nemají v naší demokratické společnosti místo. Moji kolegové s majiteli postiženými víkendovým útokem komunikují a společně také zvážíme případné právní kroky,“ uvedl v prohlášení.

Zločin proti lidskosti

Policie vyšetřuje události mimo jiné jako zločiny proti lidskosti. Texty, které vandalové nasprejovali na výlohy, se zabývali kriminalisté zaměřující se na problematiku extremismu. Ti došli k závěru, že obsah textu zavdává podezření z trestných činů podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačování práv a svobod člověka, tedy zločinů proti lidskosti. Policie proto nyní prošetřujeme popsané události již pro celkem tři trestné činy, za které pachateli, či pachatelům hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

Nejedná se přitom o první útoky, který zřejmě souvisí s rozštěpením společnosti kolem uprchlické krize. Před několika týdny část veřejnosti šokoval útok neznámých vandalů na Rodinné centrum Kašpárek v Pardubicích, které pořádalo sbírku pro uprchlíky. Kromě pošpinění červenou barvou se na průčelí centra objevilo i parte pro jeho ředitelku Olgu Pavlů. V parte se uvádělo, že byla popravena v roce 2021 za údajný zločin vlastizrady.

Čtěte také: ‚Zemřela oběšením.‘ Ženě, která pomáhala uprchlíkům, vystavili parte

Útokům ale někdy musí čelit i odpůrci islámu. Například začátkem ledna neznámý vandal posprejoval zeď pražské vinárny U Papežů, kde měl s přednáškou vystoupit místopředseda Bloku proti islámu Petr Hampl. Na zdi se tehdy objevil nápis, který hlásal, že „Hampl je lhář“.

Čtěte také: ‚Hampl je lhář.‘ Vandal posprejoval restauraci, kde vystupují odpůrci islámu

Neonacisté? Maskovaní útočníci zapálili sociální centrum Klinika