‚Hampl je lhář.‘ Vandal posprejoval restauraci, kde vystupují odpůrci islámu

ÚTOČILI 'SLUNÍČKÁŘI'?

‚Hampl je lhář.‘ Vandal posprejoval restauraci, kde vystupují odpůrci islámuNOVÉ
Posprejovaná zeď vinárny U Papežů. Foto: Foto: Facebook/Blok proti islámu
1
Domov

vb Echo24

Zatím neznámý vandal posprejoval v pátek zeď pražské vinárny U Papežů, kde se konala přednáška sociologa a představitele Bloku proti islámu (BPI) Petra Hampla. Vandal na zeď nasprejoval černou barvou nápis „Hampl = lhář“. Jedná se už o několikátý podobný incident v poslední době. Samotný Hampl obvinil z útoku „sluníčkáře“.

„V pátek odpoledne jsme zjistili, že nám neznámý pachatel posprejoval zeď naší vinárny. Zjistili jsme to v odpoledních hodinách, ale mohlo se to stát už dříve. Dnes by se tím měla začít zabývat policie,“ řekla serveru ECHO24.cz vedoucí vinárny U Papežů Eva Papežová. Dodala, že zatím neví, kdo za útokem stojí. „Pravděpodobně se ale bude jednat o názorového odpůrce Bloku proti islámu,“ uvedla.

Své podezření staví mimo jiné na tom, že se nejednalo o první akci Bloku proti islámu, která proběhla v prostorách vinárny U Papežů. Například loni v polovině prosince zde proběhl druhý sněm protiislámského spolku. „Už u nás několikrát vystupovali, takže jejich odpůrci vědí, že se tu schází. Nikdy nám ale nepřicházely žádné výhrůžky ani nic takového, přišlo to zničehonic,“ řekla Papežová.

To, že za vandalským činem stojí někdo z opačné strany názorového spektra, usuzuje i samotný Hampl, který ve vinárně u Papežů v pátek večer vystoupil s přednáškou nazvanou „Sociologický pohled na sluníčko“. „Jako nacisté ve 30. letech. Jediný rozdíl je v tom, že dnešní sluníčka jsou zbabělejší,“ komentoval to Hampl na svém Facebooku.

Nejedná se přitom o první případ v poslední době, kdy názorová výměna mezi dvěma znepřátelenými tábory proběhla podobnou formou. Jen o den dříve se totiž neznámý vandal rozhodl překazit koncert xenofobní skupiny Ortel, když vylil smradlavou kyselinu isovalerovou do víceúčelové haly v Březolupech na Zlínsku, kde měla kapela v sobotu večer vystoupit. Kvůli silnému zápachu ale musel být koncert zrušen.

Čtěte také: Vandalové překazili koncert Ortelu smradlavou kyselinou

O několik týdnů dříve se zase profesor Martin C. Putna rozhodl sabotovat akci známého euroskeptického politologa Petra Robejška nazvanou „Vládnutí v chaotickém světě – metodologická skica“. Putna na plakát, který na akci lákal, připsal velkými písmeny nápis „ruský šváb“. K činu se později hrdě přihlásil na sociálních sítích.

Je ovšem nutné podotknout, že několik podobných útoků mají na svědomí i odpůrci islámu. V průběhu posledních měsíců média několikrát informovala o případech, kdy neznámý pachatel polil brněnskou mešitu motorovým olejem nebo jí vybil okna. Jindy si zase muslimka českého původu stěžovala, že jí neznámý muž v brněnském supermarketu říkal, aby se vrátila odkud přijela. Když mu odpověděla bezvadnou češtinou, začal jí podle šéfa českých muslimů Alrawiho útočník vyhrožovat, že jí uřízne hlavu.

Čtěte také: Uříznu ti hlavu! V brněnském obchodě křičel na muslimku