2 AKCE ODPŮRCŮ ORTELU?

Vandalové překazili koncert Ortelu smradlavou kyselinou

, NOVÉ

Témata: , , , ,

I když se xenofobní kapela Ortel loni na podzim umístila na druhém místě v anketě Český slavík, pořád má i mnoho odpůrců. Ti se zřejmě v noci na pátek rozhodli překazit plánované vystoupení kapely ve víceúčelové hale v obci Březolupy na Zlínsku. Neznámý vandal zde totiž pod rouškou tmy rozlil kyselinu isovalerovou, která je známá svým silným a nepříjemným zápachem, a kapela tak musela své vystoupení přesunout jinam.

„Neznámý vyndal v noci ze čtvrtka na pátek zřejmě vystoupal po požárním žebříku na střechu přidružené budovy, následně rozbil okno sportovní haly a do jejích prostor rozlil kyselinu isovalerovou,“ řekl serveru ECHO24.cz starosta Březolup Petr Kukla. Dodal, že vedení obce v souvislosti s vylitím kyseliny poslalo čtyři lidi do nemocnice v Uherském Hradišti na preventivní vyšetření.

Na místě museli zasahovat i policisté a hasiči, kterým nezbylo než vytrhat zasaženou část podlahy sportovní haly a otevřít okna, aby se zápach vyvětral. Podle redaktora České televize Luboše Dostála, který místo navštívil, ale větrání bude trvat přinejmenším několik dní, a je proto jisté, že bude nutné zrušit plánovaný koncert skupiny Ortel, která zde měla vystoupit v sobotu večer.

Kdo přesně kyselinu na podlahu víceúčelové haly rozlil, v tuto chvíli není jisté. Objevily se spekulace, že tak učinil některý z odpůrců rockové kapely, která je známá svými nevraživými postoji vůči některým menšinám.

Redaktor ČT Dostál, ale upozorňuje, že ať už zde kyselinu rozlil kdokoliv, koncertu Ortelu tím zřejmě nezabrání. „Pořadatel ale říká, že zítra oznámí náhradní místo konání a že koncert bude někde v okolí. Je přesvědčený, že útok má na svědomí někdo z odpůrců kapely,“ uvedl.

Událostí se zabývá také policie. Podle uherskohradišťské policejní mluvčí Mileny Šabatové se věc vyšetřuje jako přestupek proti majetku a proti občanskému soužití. „Škoda na rozbitém okně a na parketách byla předběžně vyčíslena na 4000 korun. Neznámému pachateli hrozí až dvacetitisícová pokuta,“ řekla ČTK Šabatová. Podle ní přestupek může, ale i nemusí souviset právě s koncertem skupiny Ortel.

Čtěte také: Spisovatelé tlačí na sponzora Slavíků kvůli xenofobii Ortelu

‚Čechy, Čechům‘. Stovky lidí i Ortel podpořili na Hradě Zeman

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.