Neonacisté? Maskovaní útočníci zapálili sociální centrum Klinika

Maskovaný útok

Neonacisté? Maskovaní útočníci zapálili sociální centrum KlinikaAKTUALIZUJEME
Dobrovolníci pracují na odstranění škod. Foto: Reprofoto: ČT24
8
Domov
Echo24
Sdílet:

Pražská policie pátrá po skupině 20 maskovaných osob, která v sobotu večer házela zápalné lahve na Autonomní sociální centrum Klinika a způsobila požár. Policie v souvislosti s útokem vyslýchá několik lidí. Nejméně dva podezřelé zadržela policie jen pár ulic od Kliniky.

,Kriminalisté v této věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví, obecné ohrožení a poškození cizí věci´, uvádí PČR. Pachatelé použili k útoku dvě zápalné lahve, kameny a dlažební kostky. Do objektu však nevstoupili.

Z centra, které mimo jiné pořádalo sbírku oblečení pro uprchlíky, muselo být evakuováno 19 lidí. Jeden člověk skončil v péči záchranné služby, doplnila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Zástupci centra Klinika jsou přesvědčeni o tom, že útok mají na svědomí neonacisté. O útoku byli předem varováni svými přáteli.

„Po prvotním konfliktu měli na objekt hodit několik zápalných lahví,“ popsala mluvčí policistů počínání skupiny. Útok v žižkovské Jeseniově ulici se podle ní stal kolem půl osmé večer. Případnou souvislost se sobotními demonstracemi proti migraci v Praze zatím policie nedokáže potvrdit, ani vyvrátit.

Policie zadržela nejméně dva podezřelé a v souvislosti s útokem vyslýchá několik osob.

Podle lidí z centra Klinika vše nasvědčuje tomu, že útok má na svědomí stejná skupina, která napadla dlažebními kostkami a tyčemi dnešní demonstraci Solidarita bez hranic na Malé Straně. Na centrum zaútočili kameny a světlicemi, které zapálily část kavárny, uvedli v prohlášení. V budově se podle PČR nacházelo 18 osob. Většina se v době útoku nacházela v horním podlaží, avšak jeden člověk utrpěl zranění hlavy a byl odvezen do nemocnice. Několik lidí se nadýchalo kouře.

Adamová dodala, že vzniklý požár ve výloze dokázali hasiči zlikvidovat za čtyři minuty. Evakuace lidí se uskutečnila ještě předtím, než hasiči dorazili na místo.

„Násilím ani výhružkami se nenecháme zastrašit. Budeme pokračovat v solidárních akcích a rozvíjení svobodných alternativních prostor. Agrese českých nacionalistů připomíná ze všeho nejvíc právě fundamentalistické islamistické skupiny, proti kterým se domněle staví,“ uvedl v prohlášení člen kolektivu Klinika Jakub Ort.

V prosinci 2014 budovu, kde přebývali bezdomovci a narkomani, aktivisté nelegálně obsadili a vyklidili od odpadků. Centrum začalo provizorně fungovat, než je vyvedla policie. Budova bývalé polikliniky měla být převedena na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která tam chtěla přestěhovat své sídlo. Loni prázdný objekt iniciativě Klinika propůjčil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Bezplatná výpůjčka končí letos v březnu. Klinika nabízí koncerty, výuku cizích jazyků, promítání či přednášky. Organizuje se tam také sbírka na pomoc uprchlíkům.

V neděli se v parku nad Klinikou konalo solidární shromáždění, které bude pokračovat pomocí s uklízením škod. Shromáždění mělo klidný průběh. Zúčastnila se ho i primátorka Prahy Andrea Krnáčová (ANO) a ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier (ČSSD).

Útok na svém oficiálním twitterovém účtu odsoudil i premiér Bohulav Sobotka (ČSSD).

Čtěte také: ‚Je to invaze, politici jsou pitomci,‘ hřímal Konvička

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články