15 Na Hradě proti islámu

‚Je to invaze, politici jsou pitomci,‘ hřímal Konvička

, , AKTUALIZUJEME

Témata: , , , ,

Na Hradčanském náměstí v sobotu kolem třetí hodiny začala největší protiimigrační demonstrace organizovaná Blokem proti islámu (BPI) a hnutím Úsvit. Předseda BPI Martin Konvička před shromážděnými demonstranty uvedl, že uprchlická krize je ve skutečnosti „invaze statisíců mladých mužů“ a že akademici uvěřili „vlastní lži o mírumilovnosti islámu“. Politiky, kteří chtějí přijímat uprchlíky pak označil za „pitomce“ a podporovatele migrantů za „kolaboranty“. Demonstraci předcházely střety mezi příznivci a odpůrci islámu, kdy vzduchem létaly lahve, dělbuchy a dlažební kostky.

Martin Konvička na shromáždění vystoupil krátce před půl čtvrtou. „To, čemu se říká migrační krize, je neozbrojená invaze statisíců mladých mužů, o kterých nic nevíme. Jako celek představují rezervoár pro fanatické džihádisty a obrovské civilizační ohrožení nás všech,“ prohlásil Konvička. Zároveň se vyslovil v tom smyslu, že problém podle něj nepředstavují jen uprchlíci, ale islám obecně. Dav na jeho teze reagoval nadšeným skandováním a potleskem, který ale přehlušovaly výkřiky proimigračních demonstrantů.

Kromě uprchlíků se vyjádřil i na adresu akademiků a politiků, kteří jsou podle něj za průběh imigrační krize spoluodpovědní. Ve své řeči se dotkl jednak levicových aktivistů, kteří vystupují na podporu uprchlíků a jednak politiků, kteří jsou známí svým pozitivním přístupem k migraci. Zmínil tak například kancléřku Merkelovou nebo ministra Dienstbiera. Konvička tyto politiky, kteří podle něj mají v uprchlících spojence, označil za „pitomce“ a hovořil o jejich „odstranění“. Podporovatele migrantů pak označil za kolaboranty.

Na pódiu kromě Konvičky vystoupili s vlastním projevem i místopředseda BPI Petr Hampl a lídr Úsvitu Miroslav Lidinský. Součástí demonstrace bylo i spojení s demonstranty Pegidy v Drážďanech, kteří v sobotu rovněž demonstrovali proti údajné islamizaci. Čeští i němečtí demonstranti se na dálku pozdravili bouřlivým skandováním, když organizátoři obě akce propojili přenosem.

Policisté na Hradčanském náměstí zkontrolovali několik podle nich podezřelých lidí, zadrželi čtyři z nich. Jsou podezřelí ze spáchání přestupku, řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Neupřesnil, zda šlo o příznivce či odpůrce migrace. Podle zpravodajky ČTK policie na Hradčanském náměstí zadržela několik lidí, mimo jiné muže, který si přinesl velkou sekeru, nebo dalšího, který se s policisty začal prát. Samotná demonstrace se obešla bez incidentů. Už před zahájením demonstrace odkláněli turisty od Pražského hradu.

Samotné demonstraci na Hradčanském náměstí předcházely střety mezi příznivci a odpůrci migrace. Na účastníky pochodu na podporu uprchlíků, kteří mířili k Pražskému hradu, zaútočila odpoledne na rohu Thunovské a Zámecké ulice skupinka zhruba 20 až 25 odpůrců imigrace. Křičeli na sebe, začali házet kamení a lahve. Incident na Malé Straně trval několik minut, útočníci se po příjezdu policie dali na útěk. Nikdo nebyl zraněn ani zadržen, řekl pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

Ke střetům došlo, když se účastníci demonstrace pořádané iniciativou Ne rasismu vydali pochodem z Malostranského náměstí směrem na Hradčany, kde pořádá demonstraci Blok proti islámu. Pochod se na několik minut zastavil v Thunovské ulici, když proimigrační demonstranti narazili na odpůrce islámu. Proimigrační demonstranti na ně začali křičet hesla jako „Nedej náckům žádnou šanci“. Odpůrci islámu na to odpovídali rovněž křikem a podle policejního mluvčího Daňka i házením lahví a dělbuchů.

Demonstrant vytáhl pistoli

Další incident řešili odpoledne policisté na Loretánském náměstí, kde se konala demonstrace proti imigraci svolaná krajně pravicovou stranou Národní demokracie, jíž vede známý antisemita Adam B. Bartoš. Během demonstrace vytáhl jednadvacetiletý muž pistoli na poplašné náboje a vystřelil. Policisté ho ihned zadrželi a nyní je podezřelý z trestného činu výtržnictví, řekl policejní mluvčí Daněk.

Další demonstraci proti imigraci se pak konala na Václavském náměstí, kterou organizuje hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Policie odhadla počet účastníků na 1200, organizátoři na 2000 až 3000 lidí. Vedle Okamury dorazil i senátor za Stranu práv občanů Jan Veleba.

Proti imigraci a údajné islamizaci Evropy se ale demonstrovalo i na brněnském náměstí Svobody. Zdejší protesty organizuje spolek Nechceme utečence v České republice, Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) a brněnská Národní demokracie. Lidé tam přišli s transparenty, na kterých měli nápisy: „Merkelová + Juncker = bezdětní hrobníci Evropy,“ ale také „Sobotka na školení do Austrálie a fofrem“ nebo „To vám naši potomci neodpustí.“

Na akci vystoupil s vlastním projevem i předseda krajně pravicové DSSS Tomáš Vandas. Podle Vandase má dát akce najevo nespokojenost s vývojem Evropy. „Narůstá počet migrantů a je tu nekontrolovaný pohyb osob. Nikdo s tím nic nedělá. Vrcholní politici Evropské unie a čelní představitelé státu neví, co s tím dělat. Chceme říct dost a upozornit na to, že jsou tu občané, kterým to není lhostejné a upozorňují na nebezpečí, které tady je,“ řekl ČTK Vandas.

Z Pohořelce zase vyrazil pochod nazvaný Za Evropu beze strachu a nenávisti. „Chcete bílé Čechy? Počkejte si na sníh,“ zní jeden z transparentů lidí, kteří přišli běžence podpořit. Těchto demonstrantů je podle odhadů více než sto, ze známých tváří se zde objevila například herečka a někdejší kandidátka na prezidentský úřad Táňa Fischerová.

K sérii protestů se na svém Facebooku vyjádřil hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který demonstrace využil k tomu, aby se zase jednou vymezil proti premiérovi Sobotkovi. „Na pražskou prouprchlickou manifestaci dorazili i zástupci idealistického mládí ČSSD, ti nejvěrnější pana premiéra, jeho pretoriáni,“ napsal v Ovčáček k fotce, která zachycuje účastníky proimigrační demonstrace.

Čtěte také: Do ulic vyjdou tisíce odpůrců islámu. Plánují se demonstrace po celé Evropě

Z nového čísla Přece, ale možná pozdě. Jde o právo České republiky stavět jaderné elektrárny

Echo týdne: Staré pořádky, Blade Runner a ruská vražda ● Rozhovor: Musíme motivovat lidi, aby pracovali co nejdéle ● Esej: Quo vadis, Česko? ● Komentář: Proč se spokojíme s málem ● Fenomén: Když je pár víc než dva

 

Chtěli se mít líp Dlouhý pochod z Vajglova do Břidličné
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.