Klášter 2 km od Islámského státu. Ukryl i křesťany, které přijme Česko

Křesťané na dostřel Mosulu

Klášter 2 km od Islámského státu. Ukryl i křesťany, které přijme ČeskoNOVÉ 3
Svět
Echo24
Sdílet:

Pouhé dva kilometry od území, které ovládá teroristická organizace Islámský stát, se ještě nedávno ukrývaly desítky křesťanů. Útočiště nalezli v nejsvatějším pravoslavném klášteře v Iráku, odkud měli výhled na město Mosul. Mosul, který je pod kontrolou IS, býval jejich domovem. Křesťanští uprchlíci již v klášteře nejsou – byli přesunuti do bezpečnějších táborů v 85 kilometrů vzdáleném Erbílu. Někteří z nich přitom patří mezi 153 křesťanských uprchlíků, které se zavázala přijmout česká vláda.

Reportáž z místa natočil Milan Šmíd a odvysílal pondělní pořad Reportéři ČT. Starobylý pravoslavný klášter svatého Matouše starý 1600 let se nachází na úbočí hor. Na dohled od něj je dvoumilionové město Mosul, které je od června 2014 pod nadvládou Islámského státu. Bojovníci DAESH, jak se tu Islámský stát nazývá, dobyli město po pouhých šesti dnech, třebaže v Mosulu byla přesila iráckých vojáků. Většina z nich ale dezertovala, zbytek teroristé zabili.

Sunnité, většinové obyvatelstvo Mosulu, nové vládce z IS přivítali, půl milionu lidí ale muselo z města utéct. 130 tisíc z nich byli křesťané, přičemž pouhých několik desítek z tohoto počtu našlo útočiště právě v nedalekém klášteře.

,,Z Mosulu k nám přišlo sedmdesát rodin, otevřeli jsme jim dveře a staráme se o ně. Všechno jsme jim poskytli – jídlo, postel. Všichni museli utéct kvůli svému náboženství, jinak by je džihádisté zabili,“ vysvětluje zdejší arcibiskup v reportáži.

,,Asi tak dva kilometry odtud je Islámský stát,“ ukazuje kněz ortodoxní irácké církve Benjamin Šamún. Na otázku Milana Šmída, zda se bojovníků z Islámského státu bojí, odpovídá ,,samozřejmě, že ne“. ,,Máme důvěru v boha, že nás ochrání. Věříme v boha,“ vysvětlil Šamún.

V klášteře už je jen několik mnichů

Informace z reportáže, kterou odvysílala v pondělí Česká televize, však nejsou aktuální. ,,Podle našich informací se v klášteře sv. Matouše v těchto dnech zdržuje jen několik mnichů. Domnívám se proto, že záběry ČT z tohoto kláštera jsou starší – z doby, kdy se tam skutečně skrývaly stovky křesťanských uprchlíků. Ti byli s rostoucím ohrožením kláštera později přesunuti do uprchlických táborů v Erbílu a okolí,“ upřesnil pro ECHO24.cz Jan Talafant, ředitel Nadačního fundu Generace 21. Právě tento fond usiluje o přesunutí křesťanských uprchlíků do Česka.

,,Všech 153 křesťanských uprchlíků žádajících o přijetí v České republice se nyní zdržuje v Erbílu v různých uprchlických táborech, někteří přežívají i mimo oficiální tábory v domech poskytnutých místními křesťany. A jedna skupina z našeho seznamu se přesunula z Iráku do Libanonu, kde se jí podařilo získat statut uprchlíků UNHCR,“ dodal Talafant s tím, že se ale situace mění, proto ,,dnes může být mnohé jinak než včera“.

,,Je to tak, nikdo z našich lidí přímo v klášteře sv. Matouše nebydlí. Někteří z nich však patří k Syrské pravoslavné církvi a jsou v péči kněží z kláštera sv. Matouše (tj. humanitární pomoc, potraviny), ale jsou umístěni v jiných táborech,“ uvedl pro ECHO24.cz Jan Dezort, právník a vyjednavač NF G21, který je s lidmi ze seznamu v osobním spojení. Doplnil také, že je v klášteře stále slouží mše a je možné, že se jich někteří z lidí ze seznamu někdy účastní.

Čtěte také: Křesťané chrání 800 let starou synagogu před řáděním IS

Hlavním projektem Nadačního fondu Generace 21 je dostat do bezpečí do České republiky 153 křesťanů (rodin, vdov s dětmi a jednotlivců), jejichž životy jsou ohroženy v Iráku a v Sýrii. Generace 21 shromažďuje společně s dalšími partnery nabídky na ubytování rodin, finanční prostředky na náklady spojené s tímto projektem a pokouší se nalézt podporu u vlády ČR, parlamentu a u příslušných úřadů.
Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články