Zádamský a spol uspěli. Česko jim musí zaplatit za vazbu 8 milionů

Odškodnění pro členy gangu

Zádamský a spol uspěli. Česko jim musí zaplatit za vazbu 8 milionůNOVÉ
Soud s muži dříve označovanými jako Zádamského gang Foto:

Foto: Screenshot – Česká televize

Domov

Echo24

Stát musí mužům dříve označovaným jako Zádamského gang doplatit dohromady více než osm milionů korun a úroky z prodlení za nezákonnou vazbu a stíhání. Dnešní verdikt odvolacího Městského soudu v Praze, který se požadavkem někdejších obviněných zabýval už potřetí, je pravomocný. Dvanáct mužů chtělo ještě dalších 30 milionů, tyto nároky však soud zamítl.

Ministerstvo spravedlnosti už v průběhu soudního sporu o odškodné vyplatilo mužům kolem Zádamského celkem 2,57 milionu korun. Soud jim však nyní přiznal dalších více než osm milionů, přičemž částka kvůli úrokům ještě významně naroste.

Tři z mužů – Alan Treml, Dušan Oračko a Marek Pruckl – dostanou částku přesahující milion korun. Milanu Zádamskému soud určil dalších 875.000, jeho bratru Petrovi 726.000. I u ostatních mužů s výjimkou jediného dosahují přiznané částky statisícových hodnot.

Soud při stanovení výše jednotlivých částek přihlédl u vazby i u celého trestního stíhání k tomu, jak dlouho trvaly, jaké měly následky v osobní sféře konkrétního obviněného a jaká byla povaha trestní věci. Judikatura stanoví odškodné v rozsahu 500 až 1500 korun za každý den nezákonně strávený ve vazební cele. U odškodnění za trestní stíhání sazba neexistuje, soudy vycházejí z obdobných případů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Většina z žalobců strávila ve vazbě stovky dní. Například Milan Zádamský tam pobyl 962 dní, celé jeho stíhání trvalo tři roky a jeden měsíc. Soud mu vypočtenou částku ještě zvýšil, protože prokázal, že mu vazba způsobila traumatickou stresovou poruchu a poruchy spánku. Na dalších požadovaných 13 milionů korun však Zádamský nedosáhl.

„Základ nároku (...) je zcela důvodný a po právu. Trestní stíhání skončilo až na výjimky zprošťujícím rozsudkem a někteří žalobci byli po dobu stíhání drženi ve vazbě. Na toto omezení osobní svobody je třeba s ohledem na výsledek trestního stíhání pohlížet jako na nezákonné,“ konstatoval člen odvolacího senátu Pavel Horňák.

Skupinu z Karlovarska justice v roce 2010 kvůli nedostatku důkazů pravomocně zprostila obžaloby ze zločinného spolčení, vydírání a dalších trestných činů. Obžaloba v medializované kauze tvrdila, že gang působil v západních Čechách od roku 1999 a že mu šéfoval Milan Zádamský. Muži prý nutili tamní podnikatele platit za poskytování „ochrany“ a zaměstnávat dosazené vyhazovače. V případě odporu podle obžaloby údajní gangsteři ničili provozovny, napadali hosty, hrozili likvidací dětí i celých rodin vydíraných. Skupina podle žalobců také lidem půjčovala peníze a násilím vymáhala jejich splacení i s vysokými úroky.

Více čtěte zde: Gang umlátil v Londýně mladého českého manažera