Gang umlátil v Londýně mladého českého manažera

Gang umlátil v Londýně mladého českého manažeraAKTUALIZUJEME
Český byznysmen Zdeněk Makar, kterého umlátili v Londýně. Foto: Foto: Facebook/Zed Makaross
Svět

NAPADENÍ PŘEDCHÁZELA HÁDKA

Echo24

Ve Velké Británii v noci ze středy na čtvrtek zemřel jedenatřicetiletý český manažer poté, co ho napadla skupina výtržníků. Čech identifikovaný jako Zdeněk Makar v Británii pracoval pro cateringovou společnost a osudové potyčce prý předcházela hádka s útočníky. Výtržníci muže ubili k smrti, píše britský server The Daily Mirror. Úmrtí Čecha serveru ECHO24.cz potvrdilo i české ministerstvo zahraničí.

„Můžeme potvrdit, že ze středy na čtvrtek došlo k usmrcení Čecha, který dlouhodobě žil v Londýně,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Zároveň však vyloučila, že by britská policie šetřila čin v souvislosti s xenofobními útoky na Poláky v minulých dnech. „Podle dostupných informací se jednatřicetiletý muž stal obětí pouliční kriminality, nikoliv trestných činů dávaných do souvislosti s hate crimes,“ dodává Valentová. V Česku jako první o případu informoval iDNES.cz.

Čech pracoval v cateringové společnosti Harbour & Jones v centru Londýna jako zástupce vedoucího. Ve středu večer popíjel s kolegy v restauraci Perfect Fried Chicken na ulici East India Dock nedaleko svého bydliště. V restauraci se krátce pohádal s partou mladíků, kteří poté odešli, ale počkali si na Čecha venku.

Restaurace rychlého občerstvení, poblíž které byl Čech ubit k smrti.
Restaurace rychlého občerstvení, poblíž které byl Čech ubit k smrti. Foto: Reprofoto: google.cz/maps

Podle očitého svědka členové skupiny srazili muže v saku ranou do hlavy řetězem k zamykání kol. „Ležel na zemi a měl poraněnou hlavu. Bylo tam mnoho krve a kopali do něj,“ řekl listu svědek. Čtveřici mladíků bylo podle něj kolem 20 let a odjeli na kolech typu BMX. Čech zemřel podle policie na místě činu krátce po půlnoci. Policie nyní po útočnících pátrá.

Společnost Harbour & Jones, pro níž zesnulý Čech pracoval, se na svém profilu na síti LinkedIn popisuje jako „přední nezávislá careringová společnost, která poskytuje zajímavá řešení v oblasti poskytování občerstvení klientům z obchodního a průmyslového sektoru“. Sídlo společnosti se nachází v centru Londýna v těsné blízkosti londýnské City. Britská média v souvislosti s Makarovým úmrtím informují o smrti „byznysmena ze City“.

Na mapě je označena restaurace rychlého občerstvení, v jejíž blízkosti došlo k útoku.

Na Čechy se neútočí, až doteď…

Jen den před osudným útokem řekla mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová serveru ECHO24.cz, že Británie je v současné době pro Čechy víceméně bezpečná. „O fyzických útocích na české občany nemáme informace. O úpravě cestovních doporučení pro cesty do Velké Británie tak pro tuto chvíli neuvažujeme,“ řekla tehdy Valentová. Češi prý měli doposud v Británii zkušenosti jen s verbálními útoky.

Ve Velké Británii se po červnovém referendu, ve kterém se země vyslovila pro odchod z EU, rozhořela vlna útoků cílených na cizince. Jejich oběťmi byli především východoevropští přistěhovalci, média skloňovala hlavně Poláky. Například koncem srpna skupina teenagerů umlátila k smrti Poláka v anglickém městě Harlow. Potyčce předcházely nadávky ze strany teenagerů a policie incident vyšetřuje jako útok z nenávisti.

Minulý týden zase trojice útočníků přepadla polského studenta ve městě Dunnington a napadla jej rozbitou lahví. Student, který skončil potlučený a se 13 stehy na krku, tehdy jen o vlásek unikl smrti. Začátkem července pro změnu došlo k žhářskému útoku na dům, kde bydlí polská rodina ve městě Plymouth. Na zápraží zmíněného domu se tehdy objevil vzkaz s nápisem: „Vraťte se do své zas*ané země, příště dojde na vaši rodinu.“

Čtěte také: Hon na Poláky v Británii pokračuje: studenta bodli lahví do krku

Za pět dní stovka útoků. Britské referendum spustilo xenofobní lavinu