Vědecké překvapení: Zemi tvoří dvě planety. Spojila je srážka

Vesmírná srážka

Vědecké překvapení: Zemi tvoří dvě planety. Spojila je srážkaNOVÉ
Planeta Země a její jediný přirozený satelit Měsíc. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Planetu Zemi ve skutečnosti tvoří dvě tělesa, která před tím existovala samostatně. Před 4,5 miliardami let je spojila masivní čelní srážka a ještě se část odštěpila. Z té pak vznikl Měsíc. Vědci z kalifornské univerzity to zjistili výzkumem hornin z Měsíce a některých částí Země. Jejich chemický základ byl „k nerozeznání“. O výsledcích studie informoval list The Independent.

Odborníci z Kalifornské univerzity v Los Angeles, která je zaměřena především na výzkum, porovnávali horniny z Havaje a Arizony s materiálem, který byl přivezen z Měsíce. „Nenašli jsme žádný rozdíl mezi izotopy kyslíku ze Země a Měsíce,“ řekl Edward Young, který na výzkumu pracoval.

Na základě toho američtí vědci vyvodili novou teorii, jakým způsobem vznikala planeta Země. Muselo podle nich dojít ke srážce mezi dvěma tělesy, a to Zemí a Theiou. Theia je podle jedné z teorií považována za planetu, ze které se vytvořil Měsíc.

Že do sebe tyto planety narážely, není nic nového. Doposud ale vědci předpokládali, že srážka nikdy nebyla tak silná. Nicméně je to podle nich jediné vysvětlení tak výrazné podobnosti hornin z Měsíce a Země. Theia musí být součástí obou.

Američtí vědci zveřejnili výsledky svého výzkumu v americkém časopise Science. Na financování se podílel americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku a Evropská výzkumná rada, která je institucí Evropské unie.

Čtěte také: Přelomový objev. NASA našla planetu podobnou Zemi

NASA: Rok 2015 byl nejteplejší v historii měření

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články