Děsivá bilance: Za 5 let spadly deníkům a časopisům prodeje i o 50 %

NEJČTENĚJŠÍ DENÍKY A TÝDENÍKY

Děsivá bilance: Za 5 let spadly deníkům a časopisům prodeje i o 50 %NOVÉ 3
Domov

jh Echo24

Před několika dny Kancelář ABC ČR, která je oficiální auditor prodeje tisku, zveřejnila nejnovější data prodeje za říjen 2016. Srovnali jsme je se stejným obdobím před pěti lety. Porovnání ukazuje hrozivý trend: českých deníků a týdeníků se prodá až o 50 procent méně. To má pochopitelně fatální důsledky na ekonomickou situaci vydavatelství a zdražování distribuce tisku. Při srovnání poklesů nehraje vůbec roli, který titul se propadá nejvíc, s poklesem se totiž potýkají všichni.

Pultový prodej (PP) u dvou nejsilnějších deníků – MF Dnes a Blesku – klesl za posledních pět let téměř o polovinu. Zatímco Blesk v roce 2011 jeho prostřednictvím denně prodal 335 160 kusů výtisků, letos je to o 153 039 kusů (o 46 %) méně. MF Dnes z původních 89 227 prodaných kusů klesla na 46 332, tedy o 48 procent.

Zatímco bulvární tisk stojí především na pultovém prodeji, u seriózních periodik je zásadní naopak počet předplatitelů (P). I v této kategorii se noviny potýkají s výrazným propadem. Výše jmenovaná MF Dnes přišla za posledních pět let o 35 877 (32 %) předplatitelů. Nejmenší propad co do počtu předplatitelů naopak zaznamenaly Lidové noviny, lépe si v porovnání s ostatními deníky v obou kategoriích také vedlo Právo.

ZDROJ: ABCCR.CZ - Kancelář ověřování nákladu tisku
ZDROJ: ABCCR.CZ - Kancelář ověřování nákladu tisku Foto: Autor: Echo24.cz

V případě týdeníků se nejstabilněji drží týdeník Respekt, jehož pultový prodej sice jako u ostatních poklesl, ale počet předplatitelů stoupl o 24 procent. Týdeníku Ekonom, pro něhož jsou předplatitelé stěžejní, jejich počet spadl o 31 procent.

S výrazným poklesem prodeje se ale potýkají i bulvární týdeníky. Pro ilustraci jsme vybrali Rytmus života, u něhož pultový prodej před pěti lety čítal 251 880 kusů. Do roku 2016 klesl o 119 341 kusů, tedy o 47 procent.

ZDROJ: ABCCR.CZ - Kancelář ověřování nákladu tisku
ZDROJ: ABCCR.CZ - Kancelář ověřování nákladu tisku Foto: Autor: Echo24.cz

Pokles prodeje se promítl mimo jiné i do ceny jednotlivých periodik. Ty u všech deníků vzrostly v průměru o dvě až tři koruny, pouze Hospodářské noviny zůstaly na stabilních 25 Kč. V případě týdeníků zůstala cena stejná u Ekonomu, Reflex zdražil o jednu korunu, Respekt o tři. Rytmus života a Týden zlevnili o čtyři a pět korun.

Pro srovnání poklesů prodeje byly použity pouze kategorie předplatitelů a pultového prodeje z toho důvodu, že se jedná o jediná tvrdá data spojená s reálným prodejem. Vydavatelé propad kompenzují různými marketingovými smlouvami a dalšími faktory, které reálné počty zkreslují.

Čtěte také: To nejlepší z Týdeníku Echo. Best of Echo 2016