Festival Dobršská brána hostí muzikanty z devíti zemí

Festival Dobršská brána hostí muzikanty z devíti zemíNOVÉ
Panorama

Hudební festival na jihu Čech

jok Echo24

Pokud nevíte co dělat poslední víkend v srpnu, můžete si zajet do Dobrše. V této starobylé vesnici na Strakonicku totiž 25. až 26. srpna bude mezinárodní hudební festival Dobršská brána, na kterém vystoupí muzikanti z devíti různých zemí, mezi nimi například Garth Knox, Mantaban nebo Nils Okland Ensemble.

„Festival Dobršská brána si klade za cíl představit muzikanty, kteří jsou ve své tvorbě otevřeni mnoha různým vlivům a spojují v ní hudbu lidovou s jazzem a komorní hudbou. Motto „Brána do světa hudby“ říká, že hudbu nemá smysl rozdělovat na nějaké styly,“ uvedli organizátoři festivalu v tiskové zprávě.

Součástí festivalu budou i přednášky a workshopy Gartha Knoxe o viole ďamore a Nilse Oklanda o hardangerských houslích a norské lidové hudbě.Hudebníci přijedou do Dobrše již den před festivalem a připraví společné vystoupení, které se odehraje na závěrečné tancovače a bude k vidění právě jen na ní.

„Jednotícím prvkem festivalu jsou smyčcové nástroje. Ty budou slyšet v různých nástrojových kombinacích, ale i sólově, hrát volnou improvizaci, skladby napsané původně pro jiný nástroj i kompozice určené přímo pro tyto konkrétní interprety,“ uvedli organizátoři.

Jednotlivé koncerty festivalu se uskuteční na různých místech Dobrše. Sólové recitálu budou v kostele Zvěstování Panny Marie, některá vystoupení v areálu tvrze a zámku, jiná ve zvonici kaple sv. Jana a Pavla, závěrečná tancovačka proběhne v sále bývalé místní hospody. Posluchači i hudebníci se tak seznámí s Dobrší a jejími památkami zblízka.

V dalších ročnících chtějí autoři festivalu pokračovat ve zvolené dramaturgii, tedy kombinaci rezidenčního a tematického festivalu. To znamená, že muzikanti připraví na festivalu speciální vystoupení, některý muzikant jako hlavní hvězda festivalu vystoupí několikrát s různými sestavami a nějaká skupina nástrojů bude určena jako jednotící prvek, příští rok by to měly být saxofony a klarinety. Organizátoři se také chtějí soustavněji věnovat skandinávské hudbě a hudbě z Rakouska, Bavorska či Švýcarska.

Čtěte také: Na slovenském festivalu zemřel kytarista české skupiny Taxmeni

Související články