Liberální hodnoty teď hájí ti, kteří mají špatné svědomí

Liberální hodnoty teď hájí ti, kteří mají špatné svědomíTÝDENÍK ECHO
Domov

Vladimír Ševela

Mikuláš Bek je nejvýraznější postavou mezi rektory vysokých škol, kteří jsou ve sporu s Milošem Zemanem. 22. listopadu měl na pražském Albertově před studenty, jimž bylo kvůli akci prezidenta republiky o pět dní dříve znemožněno položit květiny k desce připomínající rok 1939 a 1989, projev, v němž mluvil o „plebejství lokajském“ a „plebejství svobodném“. V jakém stavu jsou ale české univerzity, které teď povstaly ve společném šiku proti hlavě státu? A proč má Mikuláš Bek špatné svědomí, když si vzpomene na dobu před 17. listopadem 1989? O tom hovoří v rozhovoru v Týdeníku Echo.

Po svém vystoupení 22. listopadu na Albertově jste prohlásil, že jste se tam pět dní předtím ocitl teprve podruhé v rozpětí 26 let. Jak jste se tam dostal poprvé?

V roce 1989 jsem studoval na Karlově univerzitě jako doktorand a cestou z Albertova na Národní třídu jsem prožil takové svoje vnitřní vysvobození… Možná je na místě k tomu něco říct vzhledem k ironickým poznámkám, které se teď objevily na sociálních sítích ze strany odpůrců postupu rektorů kolem 17. listopadu 2015. Já určitě nejsem ani kazatel dobra, ani moralista, spíš mám vlastní zkušenost s tím, jak politika před rokem 1989 pokřivovala vysokoškolské prostředí. Po skončení mého studia v roce 1986 v Brně tam tehdy nebyla žádná šance pokračovat ve studiu hudební vědy, protože aspirantská místa byla přidělována velmi vzácně. Jediná možnost se v té chvíli nabízela v Praze a tehdy jsem tedy učinil rozhodnutí, jemuž nejsem rád. Podmínkou, kterou mi pro pokračování ve studiu dala tehdejší vedoucí katedry a dlouholetá funkcionářka strany, bylo, že do strany vstoupím. Po velkém váhání jsem tu smlouvu s ďáblem podepsal a v roce 1988 se stal kandidátem.

K členství ve straně tedy vaše kandidatura nedospěla?

Ne, hned v týdnu po 17. listopadu jsem kandidaturu zrušil, to jsme ještě nevěděli, jak to dopadne… Ale to už je jedno.

Jak velký je podle vás problém, že univerzity dnes vedou lidé s „kandidátskou“ nebo komunistickou minulostí – rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima byl členem KSČ.

To musí posoudit ti, kteří nás do vedení univerzit volí a kteří znají naše příběhy. Já se s tím před volbou svému senátu samozřejmě svěřil. Myslím, že dělicí linie i tehdy vedla trošku jinak. Bylo by určitě lepší, kdyby dnes instituce a stát vedli lidé, kteří jsou něčím takovým nedotčeni, ale možná jich není dost, možná jsou někteří unavení… A možná je to paradox, že v dnešní debatě hájí liberální hodnoty lidi, kteří si nesou své špatné svědomí. Ale možná je to pořád lepší než lidé bez svědomí.

Celý rozhovor s rektorem Mikulášem Bekem čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo v elektronické podobě zde nebo v tištěné verzi.

Související články