4

Zemřela Slávka Peroutková, třetí žena Ferdinanda Peroutky

AKTUALIZUJEME

Témata:

Ve věku 94 let dnes v Praze zemřela Slávka Peroutková, třetí žena spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky. Informace přinesl na své facebookové stránce historik Pavel Kosatík s odkazem na Martina Gromana, šéfredaktora stanice Dvojka Českého rozhlasu, který je předsedou Společnosti Ferdinanda Peroutky.

Novinářka Slávka Peroutková se narodila 9. listopadu 1922 v Trutnově jako Jaroslava FenclováV květnu 1948 byla zatčena při pokusu o přechod hranic komunistického Československa, ze kterého se nakonec díky fingované svatbě s Angličanem Cecilem Dee vystěhovala do Velké Británie. Poté odešla do USA, kde se provdala v roce 1955 za Ferdinanda Peroutku, s ním společně pracovala pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa.

Po listopadu 1989 se vrátila do Československa.

V polovině 90. let stála u vzniku Ceny Ferdinanda Peroutky, která oceňuje práci českých novinářů.

Ještě v exilu připravila o Peroutkovi knihu Muž přítomnosti, která vyšla v roce 1995 v Nakladatelství Lidové noviny pod názvem Deníky, dopisy, vzpomínky. Úvod knihy napsal Jiří Kovtun a doslov Pavel Tigrid.

V roce 2005 vydala v nakladatelství Dokořán svoje pamětí pod názvem Třetí ženou svého muže – Třiatřicet let s Ferdinandem Peroutkou. 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.