Zase další změna? Senátoři chtějí zrušit zákaz prodeje o svátcích

Zruší Ústavní soud kontroverzní zákon?

Zase další změna? Senátoři chtějí zrušit zákaz prodeje o svátcíchNOVÉ 2
Domov

Michaela Cápová

Diskriminuje obchodníky s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních a je v rozporu s ústavním právem na svobodné podnikání. To jsou hlavní argumenty, které dovedly senátory k podání návrhu na zrušení zákona omezujícímu prodejní dobu během většiny státních svátků. Osmnáctka z nich kvůli tomu podala podnět k Ústavnímu soudu. Byli to přitom právě senátoři, kteří s takovým zákonem před dvěma lety sami přišli.

„Nepamatuju si za celý svůj život, že by z nich padaly takové nesmysly, jako se rodí dneska. Ani za totality,“ komentoval zákon týkající se státních svátků senátor Jaroslav Kubera (ODS), jehož podpis je pod návrhem jako první v pořadí. Byl to podle svých slov právě Kubera, který oslovil Vladimíra Dlouhého, prezidenta Hospodářské komory, aby se v podnětu směrem k Ústavnímu soudu angažoval.

„Po zkušenostech s jinými snahami o zrušení zákonů Ústavním soudem jsme hledali de facto sponzora. Proto jsou Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu jakýmisi nosiči návrhu, zatímco senátoři iniciátorem,“ uvedl pro Echo24.cz Kubera. Miroslav Diro, mluvčí Svazu, však řekl, že to byly naopak obě instituce, které sepsání ústavní stížnosti iniciovaly, a pak pro ni sháněly podporu v Senátu. Svaz pak zmocnil v této věci svého advokáta, doplnil Diro.

Ústavní soud obdržel senátorský návrh na zahájení řízení o zrušení zákona před Vánoci a za soudce zpravodaje určil soudce Davida Uhlíře, potvrdila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. „Návrhy na zrušení zákonů patří k těm nejsložitějším. Předběžně lze říct, že rozhodnutí může trvat devět měsíců až rok,“ odpověděla na dotaz deníku Echo24.cz.

Sedláčková doplnila, že záleží, kdy se soudce zpravodaj k návrhu dostane, pak začne sbírat materiály, osloví vládu a další účastníky a nakonec přednese před plénem ústavních soudců svou zprávu. „Variant, jak to dopadne, je spoustu. Může dojít k odmítnutí z procesních důvodů, zamítnutí návrhu na zrušení zákona, může mu být vyhověno, částečně vyhověno,“ uvedla.

Čtěte také: Poslední šance nakoupit. V poledne se obchody povinně zavřou

Mezi senátory, kteří se pod podnět zaslaný Ústavnímu soudu podepsali, byli jak ti z ODS, tak TOP 09 a Starostů nebo i vládního hnutí ANO. Ostatně právě pravicová opozice se senátním návrhem zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě od začátku nesouhlasila. Naopak ho podporovali hlavně poslanci lidovců a sociálních demokratů.

Kubera podle svých slov neměl se sběrem minimálního počtu senátorských podpisů problém. „Když jsme kolonek dosáhli, uzavřeli jsme to. Mile mě překvapilo, že se sami připojili i někteří senátoři, které jsme ani nevyzvali,“ dodal.

„Navrhovatel má za to, že je zákon v rozporu s ústavním pořádkem České republiky, konkrétně, že je v přímém rozporu se čtyřmi ústavně zaručenými právy, z nichž dvě jsou základními lidskými právy a dvě hospodářskými a sociálními právy,“ píše se v návrhu. Konkrétně se má jednat o rovnost lidí v právech, právo na soukromí a princip autonomie vůle, právo na svobodné podnikání a získávání prostředků pro své životní potřeby prací.

Obchody podle nové legislativy svým zákazníkům neotevřely poprvé 28. října 2016. Kromě toho měly zavřeno i na Štědrý den, ale pouze odpoledne, pak na 1. a 2. svátek vánoční i Nový rok. Dále se zákon týká Velikonočního pondělí, 8. května a 28. září.

Podle Jaroslava Kubery má velkou šanci na úspěch právě silný argument týkající se diskriminace a znevýhodňování obchodů nad 200 metrů čtverečních, na které zákaz platí. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR zase dodává, že zákon v konečném důsledku ani nechrání zaměstnance. „Někteří politici a odbory v zákoně údajně vidí podporu sladění pracovního a rodinného života. Zaměstnanci v prodejnách menších je ale nějak nezajímají. Stát tím připravil zaměstnance a sezónní pracovníky o příplatky za práci o svátcích a v noci. Pro mnoho z nich je naopak práce o svátcích příležitost, jak si díky příplatkům vydělat více peněz,“ dodává svaz.

Podle odborářů však většina zaměstnanců řetězců volno vítá. „Zákon o prodejní době stanoví pouhých sedm dní v roce, kdy mají zaměstnanci obchodních řetězců jistotu, že mohou oslavit svátky s rodinou nebo nejbližšími lidmi, což je běžné u velké většiny ostatních profesí,“ uvedla k tomu předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová. Dodala také, že je přesvědčena, že znění zákona není v rozporu s ústavním pořádkem.

‚Samé regulace a nařízení‘

„Tady má někdo stále snahu něco regulovat a nařizovat, kam to spějeme?“ uvedl pro Echo24.cz Jiří Burian, další senátor za ODS, který pod návrh připojil svůj podpis. Podobný názor má také senátor a podnikatel Ivo Valenta, který byl do Senátu zvolený jako nestraník za Stranu soukromníků ČR. „Vláda křiví trh, zaměstnance připravuje o příplatky a nás všechny o svobodu rozhodovat o svém volném čase. Co přijde příště? Zákaz chodit do hospody? Nebo jezdit autem?“ řekl Valenta pro deník Echo24.cz.

Senátor Tomáš Jirsa (ODS) je přesvědčen, že „se jedná o další z blbých zákonů bez logiky, kterých tu máme hromadu“. Současně ale dodal, že právě návrhu na zrušení zákona o prodeji během státních svátků nepřikládá velký význam. „Podepsal jsem se hlavně z přátelské loajality vůči senátoru Kuberovi. Podle mě jsou horší zákony jako například EIA nebo EET.“

Také senátor Jiří Oberfalzer (ODS) si myslí, že je protiústavní přístup k prodejnám různých velikostí. „Z věcného hlediska je pro nás nepřijatelný princip soustavného zasahování do podnikání soukromých společností,“ uvedl pro Echo24.cz.

Čtěte také:

Velké obchody zůstanou zavřené o sedmi svátcích

Zavřít obchody o svátcích? Státní terorismus, míní Kalousek