Zavřít obchody o svátcích? Státní terorismus, míní Kalousek
Bouřlivá debata ve sněmovně
V hádku poslanců se v úterý večer zvrhla debata o senátním návrhu zákona, který omezuje prodejní dobu obchodů o svátcích. Úplně zavřeno by mělo být například na Nový rok, Velikonoční pondělí, 28. září a října nebo 25. a 26. prosince. Za návrh se stavěli hlavně poslanci lidovců a sociálních demokratů, třeba bývalý odborářský boss Jaroslav Zavadil by zavřel obchody i o všech nedělích. Naopak pravicová opozice návrh odsoudila. Podle prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska jde o státní terorismus, který odporuje lidské svobodě.
Norma je poměrně jednoduchá. Senátoři navrhují, aby prodejny s plochou větší než 200 metrů čtvereční byly zcela zavřené 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. Na Štědrý den by navíc obchody směly mít otevřeno jen do poledne.
Kdo by zákaz prodeje porušil, tomu by nově hrozila sankce do jednoho milionu, při opakovaném porušení ale až do pěti milionů korun. Nařízené zavíračce by pode zákona unikly například benzínky, lékárny nebo prodejny na letištích a nádražích.
Zatímco ostatní senátní návrhy poslanci v úterý projednávali jako na běžícím páse, u omezení prodejní doby se zasekli. A hned bylo jasné, že tady se sněmovna neshodne.
Poslanec Zavadil (ČSSD): „Hele, já bych doporučoval, abysme na sebe nekřičeli. Jestli chceš na mě křičet, tak pojď ven. Tam to bude lepší.“
'Typické sociální inženýrství'
„Nemám rád stát, který nám říká, co máme a nemáme dělat o víkendu, co máme a nemáme udělat ve svátek. Jestli budeme pracovat, nebo chodit na procházky v parku,“ prohlásil hned na začátek debaty Michal Kučera z TOP 09. Podle něj je s normou svázáno hned několik problémů. Například to, že lékárny ve velkých obchodních centrech budou muset o svátcích zavřít, zatímco ty, co stojí v samostatném obchodě, nikoliv. Tím se samozřejmě ty první dostanou do konkurenční nevýhody.
„Začíná to těmito svátky, pak se přidají další svátky, neděle a tak se bude pokračovat. Je to klasická salámová metoda,“ přidal se Ivan Adamec z ODS. A šéf jeho poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura na adresu navrhujících senátorů z ČSSD dodal: „Vy tu zase pácháte dobro. My vás uděláme šťastnými, i když nechcete. Typické sociální inženýrství.“
Sociální demokraté oponovali. Podle senátora Františka Bublana bude mít zákon příznivý sociální dopad, protože volné dny budou nejen pro zaměstnance obchodů příležitostí pro intenzivnější rodinný život. S tím souhlasili i lidovci.
'Jestli chceš křičet, tak pojď ven'
Bublanův kolega Jaroslav Zavadil v diskuzi dokonce řekl, že svátky jsou málo a obchody by se klidně mohly zavírat i o všech nedělích. Tak to prý ostatně bylo i za minulého režimu a nikomu to nevadilo. To už ale byla atmosféra v sále poměrně vyhrocená. „Hele, já bych doporučoval, abysme na sebe nekřičeli. Jestli chceš na mě křičet, tak pojď ven. Tam to bude lepší,“ obořil se Zavadil na jednoho z poslanců, kterému se nelíbil jeho příspěvek.
Debatu nakonec po hodině ukončil Miroslav Kalousek, když si vzal pauzu na jednání klubu. Ještě předtím ale stihl prohlásit, že s normou zásadně nesouhlasí.
„Já si myslím, že o takto významném svátku se má člověk ráno pěkně obléct, jít do kostela, pak se naobědvat a pak jít třeba za přáteli. Trávit volný čas jinak než v konzumním šílenství supermarketů. Ale nedovedu si představit, že budu někomu vnucovat svůj životní styl,“ řekl poslancům Kalousek a pokračoval: „Brát lidem svobodu, jakým způsobem se chtějí v takový okamžik zachovat, to je absurdní. To je státní terorismus. To odporuje něčemu, v čem žijeme několik tisíc let. To odporuje mé představě o lidské svobodě.“
Sněmovna se k přerušenému návrhu ještě vrátí. A že bude bouřlivá debata znovu pokračovat, je už dnes jisté. Jasno totiž nemá ani koalice. Zatímco sociální demokraté a lidovci jsou pro návrh, poslanci ANO se staví proti.