'Okamura v podstatě používá nacistickou rétoriku'
ROMSKÝ HOLOCAUST
Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura by měl kvůli svým kontroverzním výrokům o táboře v Letech rezignovat na všechny politické funkce, míní ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). Okamura podle něho v podstatě používá nacistickou rétoriku.
Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Okamura používá jazyk protektorátní propagandy před rokem 1945. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje slova předsedy Úsvitu za „hanebnost na úrovni zločinu“. Okamuru reakce politiků překvapily a své předchozí vyjádření dnes mírnil.
„Výroky pana Okamury jsou velmi nešťastné. On používá jazyk protektorátní propagandy z před roku 1945 a popírá historické skutečnosti,“ nechal se slyšet Sobotka. Podle něho bádání historiků prokázalo, že vedle židovského holokaustu docházelo také k romskému.
„Byly na území tehdejšího Protektorátu koncentrační tábory, které nebyly pracovními tábory, ale v zásadě měly sloužit k vyhlazení Romů, kteří tam byli svezeni z celého území tehdejšího Protektorátu a velká část těchto lidí nakonec skončila ve vyhlazovacích táborech v Polsku, zejména v Osvětimi,“ poznamenal.
Okamura by měl odejít z politiky
„Já si myslím, že by se měl přinejmenším omluvit. Já si dokonce myslím, že to je na odchod z politiky, že ideální reakce by byla rezignovat na všechny politické funkce,“ řekl Dienstbier. Že by Okamura skutečně skončil, ale nečeká.
„Já myslím, že takový člověk nepatří do slušné společnosti, že je žádoucí, aby se od něj celá politická scéna distancovala,“ podotkl dále Dienstbier s tím, že on sám má problém s takovým člověkem sedět za jedním stolem. Právě to ho přitom dnes večer nejspíš čeká, když má i s Okamurou ve Sněmovně jednat o služebním zákonu. K věci se tam prý chce vyjádřit. Zároveň dnes ministr ocenil kritickou reakci ostatních politiků.
Čtěte více: 'Koncentrák to nebyl,' popírá Okamura romský holocaust v Letech
Jedním z nich byl i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten považuje slova Okamury za „hanebnost na úrovni zločinu“. „Zpochybňovat, relativizovat jakoukoliv genocidu je hanebnost na úrovni zločinu a je to nesmírně nebezpečné pro demokracii, je potřeba to rozhodně odmítnout,“ nechal se slyšet. „Pan Okamura oslovuje své posluchače, ty, co ho volili, což je smutný fakt české politiky,“ řekl také.
Okamura mimo jiné prohlásil, že „mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež“. Šlo podle něj o pracovní tábor pro osoby, které se vyhýbaly řádné práci. „V táboře nebyl nikdo nikdy zabit - lidé umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života,“ uvedl také s tím, že oběti v táboře rozhodně nebyly oběti jakéhokoli holocaustu. „Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holocaustu, ať už Romů nebo Židů, ve skutečných koncentračních táborech,“ dodal.
Čtěte také: Rasista Okamura je dnešní Sládek. Jen nebezpečnější
Na vyjádření Okamury dnes skrze svého mluvčího reagoval i prezident Miloš Zeman. Kdyby to byl pracovní tábor, tak by jeho vězni neskončili v Osvětimi, uvedl mluvčí Jiří Ovčáček. Slova Okamury jsou v jasném rozporu s historickými fakty nejen podle politiků, ale i odborníků.
Okamura, kterého prý reakce ostatních politiků překvapila, dnes k věci vydal nové stanovisko. Tvrdí v něm, že ani na vteřinu nezpochybnil bezpráví, které se v Letech dělo. Jeho prvotní vyjádření se prý netýkalo zločinů spáchaných na těch, kdo byli z Let odvezeni do koncentračních táborů. „Romský holokaust je strašný a tábor v Letech byl zločinný,“ poznamenal také.