Ministři bez lustrací. Agenti StB budou moci sedět v příštích vládách
spor o babiše už nehrozí
Členové vlády už nebudou potřebovat lustrační osvědčení. Počítá s tím novela služebního zákona, respektive její doprovodný, takzvaný změnový zákon. Úprava mění lustrační zákon tak, že se nově má vztahovat výlučně na místa představených, tedy vedoucích úředníků. Jak řekl deníku ECHO24.cz ministr Jiří Dienstbier (ČSSD), vláda změnu pouze převzala z původního služebního zákona z roku 2002.
Zatím nebylo úplně jasné, zda se lustrace týkají i ministrů. To vyvolalo hned při vzniku vlády spor o jmenování Andreje Babiše (ANO) ministrem financí. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka navrhl Babiše do funkce i bez lustračního osvědčení a dostal za to desetitisícovou pokutu. Tu ale následně zrušil pražský magistrát.
Babiš by – v případě, že by o něj požádal – čisté lustrační osvědčení pravděpodobně nedostal. Je totiž veden jako spolupracovník StB. Na Slovensku se kvůli tomu soudí s Ústavem paměti národa. Bratislavský soud ve čtvrtek nepravomocně rozhodl, že je Babiš ve svazcích neoprávněně. Po změně zákona už žádná další vláda podobné dilema se jmenováním nebude muset řešit. Respektive do ministerských křesel budou moci usedat i lidé, kteří v minulosti spolupracovali se Státní bezpečností.
Čtěte také: Historik: Babiš negativní lustraci nedostane
„Podstatou té změny je jasně určit, že se lustrační zákon nemá vztahovat na ministry. To ale není nic nového, převzali jsme to ze služebního zákona z roku 2002, který je přijatý, ale nikdy nenabyl účinnosti. Tehdy pro to hlasoval i Kalousek,“ prohlásil Dienstbier.
Podle něj o změně na vládě nebyla žádná debata, protože jde o návrh koaličních poslanců. „Až to ale na vládě bude, předpokládám, že to projde bez jakýchkoliv připomínek. Zpracovávala to vládní legislativa,“ dodává ministr.
Debata o tom, zda se Babiš může stát ministrem, po volbách opakovaně zaměstnávala Poslaneckou sněmovnu, kde vláda čelila kritice ODS a TOP 09. Například Miroslav Kalousek kabinetu vyčítal, že je zákon šitý na tělo právě Babišovi. Ten na svou obranu připomněl, že Kalousek v roce 2002 ještě coby lidovecký poslanec pro zrušení ministerské povinnosti předkládat čisté lustrační osvědčení sám hlasoval.
Čtěte také: Babiš nespolupracoval, jedou dál
„Na to hlasování si vzpomínám. Probíhala tam tehdy v lidové straně bouřlivá debata a já jsem se podrobil názoru většiny, což mě mrzí. Ne všechna hlasování v minulosti v tričkách jiného politického subjektu bych mohl dneska podepsat,“ reagoval Kalousek pro Český rozhlas. Tehdy byl ještě členem KDU-ČSL.
Schválení novely služebního zákona, která má odpolitizovat státní správu, po vládě požadoval prezident Miloš Zeman. Právě jeho kabinet před 12 lety přijímal původní verzi normy.