Pět set pétépáků čeká 60 let na odškodnění. Dočkají se?

pomalá spravedlnost

Pět set pétépáků čeká 60 let na odškodnění. Dočkají se?
Předseda Svazu pomocných technických praporů ČR Jan decker jedná o odškdonění některých příslušníků technického praporu již se čtvrtým ministrem vnitra. Foto: Zuzana Lebdušková
1
Domov
Sdílet:

Půl roku žil Jan Decker ve stodole a mýtil v rámci služby u PTP les u Mimoně na severu Čech. „Pracovalo se pochopitelně za každého počasí, na pracoviště v Mimoni jsme docházeli šest kilometrů, celý den jsme pracovali a šli zase zpátky. Pak jsme měli tzv. výcvik, což bylo buď politické cvičení, nebo jsme zakopávali cvičné miny. Navíc jsme měli pohotovostní službu, a tak jsme v neděli museli vykládat z vagónů cement, cihly, štěrk a další stavební materiál. Prakticky jsme volno nikdy neměli,“ vypráví muž, který u pomocného technického praporu strávil v 50. letech devětadvacet měsíců. Základní vojenská služba přitom trvala dva roky.

Jan Decker, současný předseda Svazu pomocných technických praporů ČR, nyní usiluje o to, aby stát napravil zbylé křivdy. O finančním odškodnění pro některé příslušníky technických praporů jedná již se čtvrtým ministrem vnitra. Tentokrát však Milan Chovanec (ČSSD) přislíbil, že těchto pět set mužů po šedesáti letech odškodní.

Z vojny jedině pod zem

Nařízení vlády č. 135 z roku 1999 o poskytnutí jednorázového příspěvku ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem nezahrnuje odškodnění těch příslušníků pomocných technických praporů, kteří byli na základě administrativních změn během let 1953 a 1954 transformováni do tzv. technických praporů. „Ke změně tehdy došlo pouze v tom, že pétépákům přidělili zbraně, zbavili je klasifikace E (politicky nespolehlivá osoba), ale nepustili je do civilu, protože nepodepsali závazek do hornictví nebo stavebnictví. Pro ně to bylo psychicky ještě náročnější, než samotné nasazení v pomocných technických praporech,“ objasnil pro ECHO24.cz změnu této vojenské služby předseda Svazu PTP Jan Decker.

Pétépákům přidělili zbraně, zbavili je klasifikace E (politicky nespolehlivá osoba), ale nepustili je do civilu, protože nepodepsali závazek do hornictví nebo stavebnictví.

K rozsáhlé reorganizaci vojenských pracovních jednotek začalo docházet pozvolna od listopadu 1953 až do května 1954. „Uvolnění po roce 1954 souviselo s tím, že Čepičku zbavili funkce ministra národní obrany,“ vysvětlil Decker. Právě Alexej Čepička, ministr národní obrany, stál za zřízením vojenských táborů nucených prací. Po smrti Stalin i Gottwalda se však začalo od tvrdých represí pozvolna upouštět.

Byla to internace

Zrušeny byly také pomocné technické prapory a propuštěna byla většina vojáků, kteří byli v PTP drženi i po uplynutí dvouleté prezenční vojenské služby. Byli však i mnozí, kteří začínali v pomocných technických praporech a dokončovali vojnu až na konci 1954 v technických praporech. „Týkalo se to hlavně bohoslovců a kněží, protože ti tam byli třeba od roku 1950, když zrušili teologické fakulty a kláštery,“ uvedl Decker. Odškodnění nyní přislíbil Svazu PTP ministr vnitra Milan Chovanec.

„To odškodnění se týká asi pěti set lidí. Dobu, kdy byli u PTP, jim již zaplatili, ale nedostali už náhrady za dovolenou, když byli ještě navíc u technického praporu. Cítíme se být poškození. Nejde jen o peníze, ale o uznání. Tvrzení, že nebyli ve vojenských táborech nucených prací, se těch lidí, kteří byli jak u PTP, tak u TP, velice dotklo. Má to pro ně morálně psychický dopad,“ vysvětlil Becker. Podle jeho slov byli přitom podmínky v technických praporech na počátku stejné jako u PTP.

Než se pomocné technické prapory přetransformovaly do technických praporů, které znají diváci z knihy i filmu Černí baroni, museli příslušníci bývalých PTP strávit několik měsíců navíc v psychicky i fyzicky náročných podmínkách, které Jan Decker shrnul jedním slovem – internace.

První světová válka pro ty, kteří v ní bojovali a prožívali ji, nebyla taková legrace, jako to popisuje Hašek.

„Na film Černí baroni je třeba se dívat jako na Haškova Švejka. První světová válka pro ty, kteří v ní bojovali a prožívali ji, nebyla taková legrace, jako to popisuje Hašek,“ upozornil na zkreslený obraz, který si Češi vytvořili o takzvaných pétépácích. „Švandrlík (autor Černých baronů) byl jenom příslušníkem technických praporů, v Pomocném technickém praporu nikdy nebyl. Technické prapory měly tehdy naprosto jiný režim. Nebyli tam jen ti z politických důvodů, ale také proto, že měli nějaké zdravotní problémy,“ vysvětlil rozdíly mezi příslušníky PTP a TP Jan Decker. Také proto ti, kteří v TP působili, nemají na odškodnění nárok. Výjimkou jsou pouze ti příslušníci, kteří do TP přešli z PTP.

Chybí dvacet milionů

„U důchodu je to přiznané, ale náhradu za dovolenou nechtějí přiznat. Tam trvali na tom, že se mluví o TP a ne o PTP,“ upozornil Decker na dvojí metr, kterým měří stát těmto příslušníkům. Totiž ti, kterým stát neuznal náhradu za dovolenou, jelikož již nebyli v PTP, dostávají příplatek k důchodu za celou dobu, kdy byli příslušníky PTP i TP. Na náhradu za dovolenou však právo nemají.

Odškodnění ze strany státu po revoluci funguje dobře. Odškodněno bylo za křivdy z dob komunismu do dneška 3800 pétépáků. Jediné o čem se od roku 2010 jedná, je získání náhrad za dovolenou pro ty, kteří byli u PTP a administrativně přešli do TP. „Ministři vnitra kvůli tomu chtěli dělat další novelu, ale stačilo by, kdyby vláda vycházela ze čtyřech soudních rozsudků doktorů Strnadela, Appela, Hůly a inženýra Pavlíčka. Soud uznal, že mají nárok na vyplacení náhrady za dovolenou v TP. Problémy jsou se správním řádem. Je třeba, podle mého názoru, aby vláda rozhodla bez další novely. Aby respektovali nařízení soudu a vyplatili tu náhradu,“ dodal předseda Svazu PTP Jan Decker.

Také ministr vnitra Chovanec uznal, že na to mají nárok. Jednat by se podle Deckera mělo o částku dvaceti milionů korun. Momentálně na vyplacení náhrad nemá Chovancův rezort dostatek peněz.

Sdílet:

Hlavní zprávy