Orbán volá po reformě: Unie už nás nesmí opomíjet
Evropská krize
Maďarský premiér Viktor Orbán se domnívá, že panuje ztráta důvěry lidí v Evropskou unii. Unie už nesmí opomíjet členské státy. Uvedl to v článku publikovaném v německém deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Velký kritik EU také připomněl, že za současnou krizi může hlavně Evropská komise. Zároveň také vyzval ostatní členské státy, aby vylepšily své pravomoci v Bruselu. O reformě EU chce už na summitu V4 jednat také Polsko.
Orbán se především obává, že nevyřešení migrační krize povede k prohloubení krize. Je také podle něj možné, že další státy by rády vystoupily, aby zamezily příchodu uprchlíků. „Hlavním důvodem krize a nejistoty je pohrdání pravidly. Tím jsou také ohroženy dva největší úspěchy Evropské unie. Tedy společná měna a vnitřní trh zajištěný Schengenem,“ řekl Orbán.
Evropské instituce „nesmí opomíjet členské státy“, napsal maďarský premiér. Evropská unie je bohatá, ale slabá, což je podle Orbána nejhorší možná kombinace vlastností. „Musíme se vyhnout neproduktivní ideologické debatě o tom, zda potřebujeme více Evropy nebo méně Evropy. „Kde jí potřebujeme více, mělo by jí být více, tam, kde jí potřebujeme méně, mělo by jí být méně,“ uvedl Orbán.
O reformu EU bude usilovat také Varšava. Polská premiérka Beata Szydlová se chce brzy sejít ve Varšavě se svými kolegy z visegrádské skupiny. Hlavním bodem jednání má být právě reforma Evropské unie.
Orbán se vrátil také k britskému referendu, ke kterému se stavil skepticky a zastával názor, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii. „Nebojím se o Brity. Pokud o nich hovoříme, tak mluvíme o zemi s nejzkušenější demokracií v Evropě. Pojďme se raději starat o sebe,“ napsal Orbán.
Také se vyslovil o větší zapojení každé členské země na reformě Evropské unie. „Zbývajících sedmadvacet států s celkovým počtem 444 milionů má enormní sílu a potenciál. Úspěch celé společnosti ale vyžaduje zapojení každého jedince, každého národa a každého členského státu. Instituce je nemohou nahradit,“ otřel se maďarský premiér o Evropskou komisi.
K budoucnosti unie se Orbán vyjadřoval už v minulosti. Nejčastějším důvodem ke kritice se stala migrační krize. Právě ta je podle něj výsledkem rozkladu veřejné bezpečnosti, hrozby násilí a obecné nespokojenosti. Maďarsko z důvodu migrační krize postavilo na hranicích s Chorvatskem a Srbskem pohraniční plot. V současné době má na svých hranicích nasazeno 10 000 policistů a vojáků. Proti migrantům a pašerákům lidí jsou nasazeny také vrtulníky s termokamerami.
Premiér Orbán také ve své zemi bude pořádat referendum, které se bude týkat přerozdělování migrantů mezi členské země EU na základě povinných kvót. Referendum vyhlásil prezident János Áder a mělo by se uskutečnit 2. října. Hlasování bylo vyhlášeno z přesvědčení, že kvóty porušují národní svrchovanost. V prosinci 2015 také proti rozhodnutí podalo Maďarsko stížnost k Soudnímu dvoru Evropské unie.