Kritizovat Orbána se nevyplácí. Známý orchestr přišel o peníze
Kritika vlády
Být kritikem současné vlády Viktora Orbána se v Maďarsku nevyplácí. Své o tom ví i zakladatel známého hudebního orchestru Budapest Festival Orchestra Iván Fisher. Letos totiž přišel o dvě třetiny příspěvků, které každoročně dostával od hlavního města. Na vině je zřejmě dopis, který zakladatel festivalu odeslal bývalé ministryni zahraničí USA Hillary Clintonové. V tom Fisher napsal, že Orbán v Maďarsku destabilizuje demokracii. Kauzu popsal server hungarianfreepress.com.
Na svou činnost dostával Budapest Festival Orchestra každoročně od hlavního města příspěvek v přepočtu necelých 23 milionů korun. Letos ovšem město svůj grant zmenšilo na zhruba 5 milionů.
Na vině je zřejmě dopis, který podle provládního deníku Magyar Idők poslal Fisher bývalé ministryni zahraničí Spojených států Hillary Clintonové. Obsahem čtyři roky starého listu byla údajně i tvrzení, že „Orbánova vláda destabilizuje demokracii v Maďarsku“. Obsah dopisu pronikl na veřejnost při jednom z amerických soudů.
Rozhodnutí budapešťských úředníků ovšem výrazně pobouřilo velkou část obyvatel maďarského hlavního města. Přes tisíc z nich se rozhodlo na protest uspořádat shromáždění přímo v ulicích. Svou frustraci pak vyjádřili i při projevech na náměstí Vörösmarty.
Sám ředitel orchestru Fisher poznamenal, že bez chybějících finančních prostředků bude těžké udržet účinkování v současné kvalitě. Kvůli nedostatku peněz už musel Budapest Festival Orchestra škrtat vystoupení. Omezení se navíc dotknou i menších koncertů pořádaných dříve v dětských domovech.
Starosta Budapešti si ovšem z protestů prozatím nic nedělá. „Taky byste nám mohli nadávat bezplatně. Na to vůbec nepotřebujete těch současných 60 milionů forintů (cca 5 milionů Kč),“ varoval demonstranty před dalším utažením finančních kohoutků.