1

V redakci nebyla žádná dramatická roztržka

Témata:

Za pár dnů bude mít Bílý dům nového pána. Funkci amerického prezidenta převezme Donald Trump, který změní obraz Spojených států. Už dlouho nebyla výměna demokrata za republikána spojena s takovým napětím a očekáváním. Promění se domácí i zahraniční politika a to napjaté očekávání je spojeno s rozsahem a hloubkou změn, které přijdou.

Donaldu Trumpovi a Americe se budeme věnovat, tak jako loni, velmi pozorně. Tu odpovědnost ponese Martin Weiss, který patří k předním domácím znalcům amerického světa a politiky. V Americe dlouho pobýval a v listopadu, v době voleb, se vydal do Washingtonu, New Yorku, ale i Chicaga, aby změnu atmosféry v americké společnosti pochopil. Setkal se s řadou významných lidí a my v redakci jsme přesvědčeni, že z této cesty bude ještě dlouho čerpat.

V aktuálním vydání Martin popisuje, jak volba Donalda Trumpa zasáhla a změní demokraty, jak se Američané budou vyrovnávat s proměnou tamního liberalismu, jemuž Donald Trump zasadil tvrdý zásah.

Na jiném místě se vracíme i k odcházejícímu prezidentovi Baracku Obamovi, brilantnímu řečníkovi, lidsky velmi sympatickému člověku, který ale za sebou nechává velmi rozporuplné dílo, i když měl na své straně většinu elit, známých osobností a také Hollywood. V ledasčem najdeme paralely i u nás, právě proto jsme pro hodnocení Baracka Obamy zvolili diskusní formát Salon Týdeníku Echo, který je postaven na debatě a protichůdných názorech.

Velmi volně na toto téma navazuje text Lenky Zlámalové o roli neziskových a nevládních organizací, které stále častěji vstupují do politiky s jasnými lobbistickými zájmy a často je o nich slyšet více než o skutečných charitativních organizacích, jež se soustřeďují na pomoc lidem v těžkých životních situacích. V českých zemích tento trend nastupuje zatím zvolna, ale právě v Americe aktivity řady nevládních organizací propojených s určitým typem univerzitních studií mají vysloveně destruktivní společenské dopady, konečně právě Martin Weiss v minulém vydání týdeníku tento problém popsal v textu Jak se naučit být diskriminovaný.

Samozřejmě bedlivě sledujeme aktivity nejvýraznějšího politika domácí scény Andreje Babiše, jemuž i letos budeme věnovat odpovídající pozornost. V tomto vydání ale jen lehce, v komentáři Petra Holuba k EET. Petr se totiž věnuje stavbě roku a tou je klíčová dálnice do Německa.

Určitě bych vás chtěl ještě upozornit na rozhovor Daniela Kaisera s Pavlem Kysilkou, jedním z mála ekonomů, jejichž řeči rozumí i laici a kteří jsou zároveň schopni zaujmout nekonformními názory.

Závěrem potěším ty, kdo mají rádi Jefima Fištejna, ten se na stránky Týdeníku Echo vrací po delší odmlce, aby k nám přispíval v pravidelných intervalech. Jinak v redakci se tentokrát neodehrála žádná dramatická názorová roztržka, s minulým vydáním jsme byli spokojeni a věřím, že i vy budete s tímto.

Nové vydání Týdeníku Echo je ke stažení ZDE.

Z nového čísla V čem jsou čeští Piráti extremisté. Pirátská strana soupeří o postavení vyzývatele ANO

Echo týdne: Demokrat z Muslimského bratrstva ● Komentář: Horste, neměl jsi s paní chodit na led ● Fokus: Sebevědomí mileniálové, jak dlouho ještě? ● Svět: Africké století

Prezident, média a neziskovky zneužili vraždu Slovenský expremiér Robert Fico nejen o západní levici
Slovo design dnes nikoho neohromí SPECIÁL: Architektura & Design

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.