Krym je stále odříznutý od elektřiny a Rusko vyhrožuje odvetou

Krym je stále odříznutý od elektřiny a Rusko vyhrožuje odvetou 3
Svět

Echo24

Na dvoumilionovém Krymu je více než polovina lidí stále bez proudu v důsledku přerušení dálkového vedení, které v noci ze soboty na neděli v Chersonské oblasti severně od anektovaného poloostrova poškodili patrně protiruští radikálové. Ruská vláda nevylučuje odvetná opatření.

Pro důležité provozy větších krymských měst je podle ruských úřadů dodávka proudu zajištěna, restaurace ale večer musejí zavírat a veřejné osvětlení i hromadná doprava jsou omezeny. Majitelé podniků, kteří zákaz večerního provozu poruší, se vystavují vysokým pokutám. Školy mají právo zkrátit vyučování podle aktuální dodávky proudu.

Rusko nevylučuje, že odvetou za přerušení dodávek plynu přestane Ukrajině dodávat uhlí pro tepelné elektrárny, řekl dnes v rozhlasové stanici Vesti FM ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Blokádu poškozených sloupů dálkového vedení, jejichž opravě brání aktivisté ukrajinské organizace Blokáda Krymu, označil Novak za politický akt.

Z vlastních zdrojů, hlavně díky čtyřem dieselovým elektrárnám, je Krym schopen zajistit energii zhruba z jedné třetiny, napsala agentura Interfax. Na poloostrově je zatím teplé počasí, ve dne až 20 stupňů Celsia. V případě ochlazení se ovšem energetické požadavky zvýší.

Moskva se snaží na poloostrov letecky dopravit velké množství generátorů, dnes jich mají letouny Il-76 dopravit na Krym tři stovky. Krymský gubernátor Sergej Aksjonov prohlásil, že stav nouze vyhlášený v neděli může na Krymu trvat až do otevření první trasy dálkového elektrického vedení z ruské pevniny. Podle ministra Novaka bude první kabel mezi ruským Krasnodarským krajem a Krymem položen 22. prosince.

Čtěte také: Krym jede na generátory. Ukrajina se snaží opravit vedení

Čtěte také: Ukrajina zablokovala dopravu na Krym