Další adept na Hrad. Kandidaturu zváží šéf Akademie věd Drahoš

PREZIDENTSKÉ VOLBY

Další adept na Hrad. Kandidaturu zváží šéf Akademie věd DrahošNOVÉ
Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR. Foto: FOTO: Akademi věd ČR.
2
Domov

lie Echo24

Budoucí prezident? Případný boj o Hrad zvažuje předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš s tím, že definitivní rozhodnutí učiní koncem března příštího roku. Tehdy mu končí funkční období. O Drahošově možné kandidatuře informoval deník Právo.

„Pokud do kandidatury půjdu, uvítal bych průřezovou politickou podporu,“ prohlásil. Lídr Akademie také řekl, že ho oslovila řada osobností, a kandidaturu proto bude zvažovat. „Pravdou je, že v posledních zhruba dvou letech mě oslovila řada lidí napříč profesním i politickým spektrem, kteří mě požádali, abych zvážil kandidaturu na prezidenta republiky,“ uvedl Drahoš.

Funkční období v čele Akademie končí Drahošovi 23. března. „O případné kandidatuře uvažuji, ale do zmíněného březnového data je situace otevřená,“ citovaly Drahoše Novinky.cz.

Pokud by na kandidaturu došlo, není vyloučené, že by mohl počítat s podporou KDU-ČSL. Blízkost předsedy Pavla Bělobrádka právě k Drahošovi je známá. „Pan vicepremiér Bělobrádek se v komentáři pro článek v Lidových novinách, který byl, při vší zdvořilosti „o mně beze mě“, vyjádřil, že bych byl kvalitním kandidátem. Musím ale říci, že pokud bych kandidoval, nechtěl bych být spojován s žádnou konkrétní politickou stranou,“ řekl Drahoš.

Důvody svého přesvědčení uvádí záhy: „Václav Klaus i Miloš Zeman byli a jsou úzce spojováni s některými politickými stranami. A já si myslím, že se to na výkonu jejich funkce podepsalo – v případě současného prezidenta určitě velmi výrazně.“

Na Hrad 28. října nepůjde, ne však kvůli současné kauze neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu. „Na oslavách 28. října na Hradě jsem nebyl už dva roky a omluvil jsem se z osobních důvodů i letos, ještě předtím, než vypukla kauza s panem Bradym,“ řekl Drahoš. Vinu Hradu však v případě této kauzy nepřehlíží. „V případě pana Bradyho byly ze strany Hradu jednoznačně překročeny všechny principy slušného chování,“ myslí si.

Šéf Akademie také připomněl, že rozpory mezi Hradem a akademickou obcí jsou stále velmi živé. „Příkopy, které jsou vykopány mezi akademickou sférou a Hradem – z mého pohledu zejména zásluhou pana prezidenta – jsou stále hlubší,“ uvedl Drahoš.

Čtěte také: Babiš vyzval Stropnického, aby zvážil kandidaturu na prezidenta

Horáček se rozhodl, na prezidenta kandidovat bude

Mynář: ‚Ovčáček mluví Zemanovými ústy. Ten mu ještě nic nevytýkal‘