Desítky minut stání v kolonách? Pražský magistrát změny nechystá

Kolaps dopravy v Praze

Desítky minut stání v kolonách? Pražský magistrát změny nechystáNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

2
Domov

Renáta Bohuslavová

Rekonstrukce silnic, výluka metra C a opravy tramvajových tratí hned v první pracovní prázdninový den téměř zastavily dopravu v Praze. Největší komplikace byly na magistrále, na Černém mostě a ve Vídeňské, po které do metropole přijíždí řidiči z Prahy-východ a z oblasti na jih od metropole. Magistrát však do dalších dní žádné změny neplánuje. Podle mluvčího Pražské integrované dopravy (Ropid) lze jen doufat, že se situace uklidní a řidiči si sami najdou objízdné trasy.

„Uzavírky jsou dělány tak, aby to dopravu v Praze omezilo co nejméně. V létě se město vylidní, ale i tak uzavírky určité dopravní komplikace přináší,“ tvrdil serveru Echo24 mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Opravy jsou podle něj dopředu koordinována tak, aby vždy byla připravena objízdná trasa.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Magistrát, Dopravní podnik hlavního města Prahy, Pražská integrovaná doprava (Ropid) a Technická správa komunikací se snaží řidiče i cestující o uzavírkách a výlukách dopředu informovat. Na některých místech však podle nich jiná cesta než skrz rozkopané ulice vůbec nevede.

Musíme doufat, situace se řešit nedá

„Jako Ropid máme na starosti v podstatě pouze příměstské linky a linky soukromých dopravců. Právě nás se týká Černý most, kde bohužel není žádná objízdná trasa. Budeme doufat, že se tam situace uklidní, protože první den bývá vždy nejhorší. Řidiči si časem objízdné trasy najdou sami,“ řekl pro Echo24 mluvčí organizace Filip Drápal a dodal, že doporučují vlakové spojení ze stanice Horní Počernice, na které se zatím spolehnout dá.

Úplná uzavírka Náchodské ulice, která spojuje Černý most a Horní Počernice, by měla trvat od 3. do konce července. Objízdná trasa, kterou doporučuje STK je přes Pražský okruh a ulici Ve Žlíbku. Řidiči však včera v celé oblasti stáhli v kolonách i několik hodin. O všech aktuálně 21 uzavírkách a opravách pražských komunikací se dočtete na webu TSK. Na stránkách Ropid se cestující pouze dozvědí, že autobusové linky přijedou se zpožděním.

Kvůli dopravnímu omezení v Horních Počernicích zde zkolabovala MHD. Zpoždění na linkách PID na Černý Most až 40 min https://t.co/yFALG1yKXD pic.twitter.com/VHbELkcEhj

— PID (@PIDoficialni) 3. července 2017

V této oblasti podle Drápala není možné nasadit více autobusů, protože je není kde brát. „Z našeho pohledu se ta situace řešit nedá. Pokud se to nebude zlepšovat, tak by se tam nějaká opatření přijala, ale zatím ještě není rozhodnuto jaká, ale moc možností tam není,“ dodal Drápala.

10 nejrizikovějších oblastí, které v létě 2017 projdou opravou.

Červenec

Barrandovský most, Praha 5 – rampa z ulice K Barrandovu.
Plzeňská, Praha 5 – Ulice Zahradníčkova
Patočkova, Praha 6 – Ulice Bělohorská – Pod Královkou, do centra, Pod Královkou – Bělohorská z centra
Náchodská, Praha 20 – Stoliňská a Křižovatka s ul. Bystrá (úplná uzavírka)
Srpen
Wilsonova v úseku Hlávkův most – Bulhar, Praha 1
Ulice K Barrandovu, K Holyni, pražský okruh, Praha 5
Evropská, Praha 6 – Vlastina – Pražský okruh
Kunratická spojka 4. a 5. etapa, Praha 2 a 4 – Okružní křižovatka s ul. Vídeňská a okružní křižovatka s ul. Vídeňská – Libušská
Vídeňská, Praha 4 – K Výzkumným ústavům – K Zeleným domkům (úplná uzavírka)
Nábřeží Kapitána Jaroše, Praha 7 – Letenský tunel – Dukelských hrdinů

Doslova dopravní kolaps nastal v první pracovní prázdninový den i na magistrále. Jelikož od 1. do 9. července mezi stanicemi Florenc a Pražského povstání nejezdí metro kvůli výměně pražců, je doprava vedena náhradními autobusy po magistrále. Cesta, která běžně trvá kolem 8 minut metrem, dnes trvala i hodinu v přecpaném autobuse. Kolony aut stály od nájezdu z Pankráce až na Florenc.

Pro náhradní autobusy je podle mluvčí DPP vyhraněn speciální pruh, řidiči ho však nerespektují. „Dopravu nahrazují autobusy XC. Za hodinu jezdí 48 spojů, každých cca 75 vteřin. DPP se také obrátil na Policii ČR, aby pomohla s koordinací dopravy (na křižovatkách a také na vyhraněných jízdních pruzích). Řidiči aut nerespektují vyhraněné jízdní pruhy pro autobusy, což pak způsobuje zpoždění linek,“ uvedla pro Echo24 mluvčí DPP Aneta Řehková.

Vzhledem k pondělní ranní špičce však DPP v dalších dnech plánuje nasadit záložní autobusy a posílit tak provoz. „DPP nasadilo do terénu cca 100 informátorů, kteří jsou připraveni poradit cestujícím jak v češtině, tak i v angličtině. Budou u uzavřených stanic metra až do konce výluky,“ dodala Řehková.

Čtěte více: Přecpané autobusy se šinou po magistrále. Náhrada za metro nestačí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.