Kdy skutečně vznikla Bible? Odpovědi přináší nové technologie

Technologie k rozpoznávání obrazů

Kdy skutečně vznikla Bible? Odpovědi přináší nové technologieNOVÉ
Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Vědci digitálně analyzovali starověké rukopisy z 6. století před Kristem. Nápisy, některé připomínající nákupní seznamy, byly vepsané na střepy z keramické hlíny a díky novým technologiím se podařilo určit, kolik mají texty autorů. Výsledky naznačují, že tehdejší gramotnost byla ve Svaté zemi mnohem rozšířenější, než se učenci obecně domnívali. Podle pracovníků z univerzity v Tel Avivu se tak dozvídáme i o bližším vzniku samotné Bible.

„Je dobře známo, že Bible nevznikla v reálném čase, ale byla napsána a editována později,“ vysvětluje serveru Gizmodo Arie Shaus, matematik z univerzity v Tel Avivu. „Otázka je, kdy přesně?“ Nová studie, jež vědci publikovali v pondělí v Proceedings of the National Academies of Sciences, kombinuje znalosti z archeologie, biblických studií i aplikované matematiky. Důležitou novinkou ve výzkumu bylo zpracovávaní obrazů pomocí počítače. Učenci vytvořili algoritmus, který porovnával rozdíly ve tvaru a velikosti jednotlivých hebrejských písmen, čímž statisticky identifikoval rukopisy jednotlivých pisatelů.

Výzkumný vzorek se skládal ze skupiny 16 dobře zachovalých keramických střípků, které podle vědců pocházely z vojenské základny na jižní hranici Judského království. Nápisy, z nichž se výzkumníci mimo jiné dozvěděli, kolik litrů vína vojáci potřebovali, zřejmě pocházely z doby okolo 6. století př.n.l., tedy ze samého sklonku království, které brzy na to rozprášil Nabukadnezar.

Shoda mezi vědci neexistuje

Dlouhotrvajícím argumentem, proč se vědci domnívali, že hlavní část Bible nebyla napsána před Babylonským zajetím Židů, byl právě nedostatek gramotnosti. Toto přesvědčení však nové objevy zásadně narušují. Podle vědců z univerzity v Tel Avivu mělo Judské království okolo 100 tisíc obyvatel, přičemž gramotných mohlo být v řádu stovek, domnívají se výzkumníci.

Navzdory čerstvým objevům však nic nenasvědčuje, že by se učenci na významu výzkumu jednoznačně shodli. Někteří vědci nechtějí vyvozovat přehnané závěry o vzniku Bible pouze na základě nových poznatků o gramotnosti tehdejší doby. „Nic jako konsenzus v biblických studiích dnes neexistuje,“ říká deníku New York Times profesor Edward Greenstein z Bar-Ilan Univerzity poblíž Tel Avivu.

Pravděpodobně nejdůležitějším závěrem práce výzkumníků je tak vytvoření sofistikované technologie k rozpoznávání obrazů. Ta se v budoucnosti může využít ke studiu dalších starověkých textů. Aplikováním těchto metod šířeji, se podle serveru Gizmodo budeme moci přiblížit zjištění, kdy, kde a kým byla Bible skutečně napsána.

Čtěte také: Křesťanská konference v Jeruzalémě podkopá židovskou víru, tvrdí rabíni

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články