VIDEO: Hollywood proti Trumpovi. Meryl Streep mu vytýkala aroganci

Udílení filmových cen

VIDEO: Hollywood proti Trumpovi. Meryl Streep mu vytýkala aroganciVIDEO 2
Svět

Echo24

Americká herečka Meryl Streepová přijala v neděli na slavnostním večeru udělování Zlatých glóbů cenu za celoživotní dílo, ale ve svém šestiminutovém poděkování odvrátila pozornost od sebe a zaměřila se na politiku. Zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi vytýkala, že je arogantní. Budoucí hlava státu se vzápětí proti nařčení ohradila.

Streepová se vrátila k události z volební kampaně, kdy Trump veřejně napodoboval hendikepovaného novináře listu The New York Times Serge Kovaleského. Kovaleski trpí artrogrypózou, což je závažné kloubní onemocnění, které znetvořuje kluby.

Streepová řekla, že ji šokovalo chování osoby, která „se uchází o nejvyšší funkci v zemi“. „Když jsem to viděla, zlomilo mi to srdce. Nedokážu na to zapomenout, protože to nebyl film, ale skutečný život. Tendence ponížit někoho na veřejnosti v případě, kdy to udělá někdo, kdo má moc, se promítne do života všech, protože je to jako povolit ostatním, aby činili totéž,“ řekla sedmašedesátiletá herečka. „Všichni prohrajeme, jestliže mocní lidé zneužijí své postavení k zastrašování ostatních,“ dodala.

Trump v pondělí v ranním rozhovoru s The New York Times prohlásil, že ho kritika liberálů „nepřekvapuje“. „Nikdy jsem nikoho nezesměšňoval,“ řekl. Projev Streepové prý neviděl, ale označil herečku za „milovnici Hillary“, tedy jeho demokratické soupeřky v loňských volbách Hillary Clintonové.

V narážce na Trumpovy výroky k cizincům Streepová dále prohlásila, že „Hollywood je plný cizinců a lidí, kteří přišli odjinud. Když je všechny vyhodíme, budete se moci dívat jenom na fotbal a na bojová umění, což není umění,“ řekla horečka, jejíž projev mnozí poslouchali se slzami v očích, ale další se ošívali.

Na Trumpův plán stavění zdi v obraně proti imigrantům reagovala také Francouzska Isabelle Huppertová, která dostala cenu za herecký výkon v thrilleru Paula Verhoevena Elle. Poděkovala zahraničním novinářům, kteří o Zlatých glóbech rozhodují, za to, že ji ocenili za „francouzský film, jejž nizozemský režisér natočil v USA“. „V tomto sále jsou lidé z celého světa, z Číny, Ameriky, z Evropy. Nečekejte od filmu, že bude stavět na hranicích zdi,“ řekla Huppertová.

Na výroky Streepové reagovalo mnoho jejích kolegů na twitteru. Režisér Michael Moore napsal, že to byla „dojemná chvíle, jaké se v televizi vidí zřídka“. Herečka Juliette Lewisová napsala: „Meryl Streepová říká všechno, co je potřeba, důrazně a elegantně“.

Nejvíc zazářil La La Land

Letošní udílení cen ovládl romantický muzikálový snímek La La Land. Proměnil všech svých sedm nominací. Stal se nejen nejlepším filmem v kategorii komedie nebo muzikál, ale ceny za práci na něm získali i herci v hlavních rolích Ryan Gosling a Emma Stoneová a ocenění si odnesl i jeho režisér a autor scénáře Damien Chazelle.

V žánru drama získal hlavní ocenění snímek Moonlight. Nejlepšími herci v dramatickém filmu se stali Američan Casey Affleck a Francouzska Isabelle Huppertová. Snímek La La Land porazil ve své kategorii komedie nebo muzikál filmy Božská Florence, Deadpool, Sing Street a 20th Century Women (Ženy 20. století).

Zlatý glóbus za herecké výkony v hlavních rolích muzikálu dostali 36letý Kanaďan Gosling a jeho 28letá filmová partnerka Stoneová. Cenu si odnesl rovněž režisér La La Landu Damien Chazelle a to nejen za režii, ale i scénář. Tvůrcům muzikálu putovala i ocenění za nejlepší hudbu a původní píseň, kterou se stala City of Stars. La La Land, který vypráví příběh lásky jazzového hudebníka a herečky, tak zvítězil ve všech sedmi kategoriích, v nichž byl nominován.

Vítěz kategorie filmové drama Moonlight režiséra Barryho Jenkinse, který vypráví o životě mladého afroamerického homosexuála v USA, naproti tomu proměnil jen jednu z celkových šesti nominací. Ve své kategorii porazil dramata Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, Hell or High Water (Ať se stane cokoli), Lion (Lev) a Místo u moře.

Právě za hlavní roli Leeho Chandlera v posledním jmenovaném snímku získal Zlatý glóbus herec Casey Affleck. Nejlepší herečkou v kategorii dramatu se stala Isabelle Huppertová, která ztvárnila hlavní roli oběti znásilnění v thrilleru Paula Verhoevena Elle. Právě tento francouzský snímek se stal vítězem v kategorii neanglicky mluvený film.

Laureáty cen za herecké výkony ve vedlejších rolích se stali 51letá Američanka Viola Davisová za film Fences a 26letý Brit Aaron Taylor-Johnson za snímek Noční zvířata. Nejlepším animovaným snímkem se stal film Zootropolis: Město zvířat.

V oblasti seriálové tvorby si ocenění odnesly dramatický počin The Crown, který vypráví příběh britské královny Alžběty II., a komediální Atlanta.

Zlaté glóby, které se letos udílely již po čtyřiasedmdesáté, jsou po Oscarech nejdůležitějším americkým filmovým oceněním. Jsou rovněž považovány za důležitý ukazatel pro tyto ceny udělované americkou Akademií filmového umění a věd. Ceny Oscar se letos budou rozdávat 26. února.

Zlaté glóby uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu. Slavnostní večer poprvé moderoval komik Jimmy Fallon známý z talkshow The Tonight Show.

Čtěte také: Potvrzeno. Trumpovým šéfem tajných služeb bude protiruský jestřáb